Ιδανικό ντεμπούτο του Παναγρινιακού

Η πρώτη εμφάνιση του Παναγρινιακού στην Γ΄ Εθνική συνοδεύτηκε με νίκη 5-1, επί της Κέρκυρας η οποία προέρχεται από την Super League 2. Το ακόμη πιο θετικό για τη νεοφώτιστη ομάδα του Βασίλη Ξανθόπουλου είναι πως αυτή η επικράτηση προέκυψε έπειτα από έξοχη εμφάνιση.

Ο Παναγρινιακός πήρε τις πρωτοβουλίες και τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή, χωρίς να φανερώνει άγχος... πρωτάρη. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν για λίγο μετά το ημίωρο του αγώνα, αλλά στο 42ο λεπτό δέχθηκαν το γκολ, όταν ο Μήλιος έβγαλε τον Βασιλάρη απέναντι στον τερματοφύλακα Πετράκη και με ψηλοκρεμαστό πλασέ σκόραρε για τον Παναγρινιακό.

Μετά το 1-0 του ημιχρόνου χρειάστηκαν μόνο δέκα λεπτά, στην επανάληψη, για τους γηπεδούχους, ώστε να φθάσουν το σκορ στο 4-0 και να “κλειδώσουν” τη νίκη.

Στο 47΄ από εκτέλεση κόρνερ του Γκόλια ο Μήλιος με κεφαλιά έκανε το 2-0, στο 51΄ ο Ντούλιας πέτυχε το τρίτο γκολ, μετά από πάσα του Βασιλόγιαννη, και τρία λεπτά αργότερα ο Γκόλιας σέντραρε (από αριστερά) και ο Στέφανος Φραγκούλης “έγραψε” το 4 - 0 με κεφαλιά.

Στο 71ο λεπτό ο Μπραχιματάι μείωσε για την Κέρκυρα και ο Κούσης στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας του αγώνα, αφού πέρασε τον Πετράκη, διαμόρφωσε το τελικό 5 - 1 σε κενή εστία

ΠΑΝΑΓΡΙΝΙΑΚΟΣ (Βασίλης Ξανθόπουλος): Παρδαλός, Καλοκαίρης, Γκόλιας (58΄ Κούσης), Παναγιωτόπουλος, Φραγκούλης Α., Σαμψώνας, Ντούλιας, Μήλιος (80΄ Ψηφής), Φραγκούλης Σ. (63΄ Αντωνόπουλος), Βασιλάρης (80΄ Κοκώνης), Βασιλόγιαννης (63΄ Νούλας Σ.).

Α.Ο. ΚΕΡΚΥΡΑ (Κωνσταντίνος Χριστοφοράκης): Πετράκης, Φουρίκης, Αυλωνίτης, Γουλιαρμής, Νταρλαγιάννης, Τζώρας, Γιώγας (83΄ Μεριάνος), Μποζίκης, Μποτίνι, Μπουντάνι, Μπραχιματάι.

Φωτο: agriniopress.gr