Σημαντική νίκη του Α.Ο.Αγρινίου επί του Πανερυθραϊκού, με σκορ 80-72, οπότε οι μεταξύ τους αναμετρήσεις βρίσκονται πλέον στο 1-1, γεγονός που μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικό καθώς οι δυο ομάδες είναι πιθανόν να συναντηθούν και στα play-out.

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΟΥ

80

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ

72

Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου με αυτή τη νίκη, στα πλαίσια της 19ης Αγωνιστικής της Α2, απομακρύνθηκε αισθητά από τις δύο τελευταίες θέσεις.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο ματς ειδικά μετά το σερί 7-0 στα μέσα της 1ης Περιόδου. όταν προηγήθηκαν με 14-10 και ξέφυγαν ακόμα και με 13 πόντους διαφορά στο 13΄ (32-19) και ολοκλήρωσαν το 1ο ημίχρονο με 8 στα 11 τρίποντα.

Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα του Αγρίνιου διεύρυνε ακόμα περισσότερο την υπέρ της διαφορά (48-32 στο 24΄), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι “ροκάνισαν” τη διαφορά και στο 35΄ είνα προβάδισμα ενός πόντου (66-67) ενώ στο 36΄ τεσσάρων πόντων (66-70)

Αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική με 10 σερί πόντους για τον Α.Ο.Α. που προηγήθηκε με 76-70 από τρίποντο του Τσρνιτς 1΄: 06΄΄ πριν από τη λήξη και πήρε τη νίκη.

Ο Περικλής Μπαζίνας (20 πόντοι, οι 15 στο 1ο ημίχρονο) ήταν ο πρώτος σκόρερ, εντούτοις άλλοι πέντε παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Αγρινίου.

Δεκάλεπτα: 24-17, 40-32, 60-51, 80-72

Διαιτητές: Καρπάνος-Λογοθέτης-Μαρινάκης

Α.O.AΓΡΙΝΙΟΥ(Διαμαντάκος): Νικολαΐδης 7 (2), Μπαζίνας 20 (4), Τσρνιτς 10 (2), Τσούκας 10, Μήτσου, Κυριλής 11 (1), Μπάλος 12, Κουρουπάκης 10, Γκάτζιος.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Γκαβασιάδης 2, Κοντούδης, Μωραΐτης 9 (2), Καλλιανιώτης 8 (2), Ντουζίδης, Κωστόπουλος 10 (2), Σκάνδαλος, Γιαουρτόγλου 2, Καμπουρίδης 11 (2), Τσάμης 4, Σταματογιάννης 9 (1), Ευστρατίου 17 (3).