Δίποντο του Γκρέκα στο φινάλε, έφερε τη νίκη

Το καλάθι δύο πόντων του εορτάζοντα Νάσου Γκρέκα, στα τελευταία δευτερόλεπτα, έφερε τη νίκη του ΑΟ Αγρινίου στο Κλειστό του ΜΕΤΣ κόντρα τον Α.Ο. Παγκρατίου, με σκορ 71 – 69. Έτσι η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου βρίσκεται στην 8η θέση, έχοντας 21 βαθμούς και είναι ισόβαθμη στην με τον Οίακα Ναυπλίου και τον Κόροιβο.

Ήταν μια κομβική νίκη, με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου, στην μάχη του ΑΟΑ για την παραμονή στην Α2, όπου πρωτοπόρος και μεγάλο φαβορί για την άνοδο είναι ο Χαρίλαος Τρικούπης.

ΑΟΑ και Παγκράτι ήταν κοντά στο σκορ με ισοπαλία στην π[ρώτη περίοδο, προβάδισμα δύο πόντων για τους φιλοξενούμενους στο ημίχρονο (34-36), ισοπαλία 56-56 με τη λήξη της 3ης περιόδου και το καλάθι του του Νάσου Γκρέκα, με ψύχραιμο σουτ, να καθορίζει το νικητή.

Δεκάλεπτα: 18 - 18, 16 - 18, 22 - 20, 13 - 15.

Διαιτητές: Κατραχούρας - Ρίζος - Τσιμπούρης (Βιδάλης).

Α.Ο. ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ (Δημήτρης Λιόγας): Τζιβελέκας 10(1), Καφαντάρης, Μίχαλος 5(1), Ξύδης 2, Καραμαλέγκος 2, Δερμιτζάκης 3(1), Ντράσκοβιτς 10, Δελίδης 6(2), Μουστόπουλος 8, Μιχαλούτσος 14(2), Ζευγαράς, Ντιαλό 9.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Καμάρας 5, Μπερερής 3, Μιχάλογλου 11(1), Χατζηνικόλας 2, Φραντσέσκι 17(1), Γκρέκας 5, Γιαννακίδης 9(2), Κασσιούμης 2, Σταματογιάννης 17(1), Ψαράς.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

25/01/20              17:00     ΚΓ ΗΛΙΔΑΣ           ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ- ΑΝΑΤΟΛΙΑ

25/01/20              17:00     ΜΕΤΣ     ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΚΑΡΔΙΤΣΑ

25/01/20              17:00     ΚΓ ΨΥΧΙΚΟΥ        ΨΥΧΙΚΟ-ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ

25/01/20              17:00   1ο ΚΓ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ-ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ

25/01/20              17:00     ΣΤΡΕΦΗ    ΤΡΙΤΩΝΑΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ B

25/01/20           17:00 ΔΑΚ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ-ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ

25/01/20              17:00     ΚΓ ΜΑΚΡΟΧΩΡΙΟΥ   ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

25/01/20              17:00     ΚΓ ΝΑΥΠΛΙΟΥ     ΟΙΑΚΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ-ΑΜΥΝΤΑΣ