Για τη 14η Αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Μπάσκετ ο ΑΟ Αγρινίου ηττήθηκε εντός έδρας από το Ανατόλια με σκορ 64 – 66 και οι φιλοξενούμενοι τον έφτασαν στην βαθμολογία. Σε έναν αγώνα που ήταν πραγματικό ντέρμπι και πάλι η έκβαση κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο και η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την έδρα της βαθμολογικά.

Ο ΑΟΑ ξεκίνησε, προηγήθηκε με 3 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και με 9 στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τη διαφορά και προηγήθηκαν στο 30ο λεπτό με ένα πόντο. Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο δευτερόλεπτο με το Γκάτζια να ευστοχεί σε τρίποντο και να δίνει τη νίκη στο Ανατόλια (μπορείτε να το δείτε στο video που ακολουθεί)

Δεκάλεπτα: 18 - 15, 16 - 10, 13 - 23, 17 - 18.

Διαιτητές: Ξενικάκης - Μπακάλης - Ντούρας.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Καμάρας 7, Μπερερής, Μιχάλογλου 10(2), Χατζηνικόλας 1, Φραντσέσκι 14, Χρήστου, Γιαννακίδης 11(3), Γκρέκας 8(2), Σταματογιάννης 13, Παπαχρήστος, Κασσιούμης, Σταμίρης.

Σ.Α.Α.Κ. ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Πέτρος Γκαϊτατζής): Γκάτζιας 16(3), Παπαδόπουλος, Γαλανίδης, Καραποστόλου 15(2), Ασημακόπουλος 7, Ξενιτίδης, Ντούβνιακ 14(2), Καραγιαννίδης, Μπρόζος 4, Πιλκούδης 2, Τόζιος 8, Νώτης.