Την 3η της νίκη σε ισάριθμους αγώνες στην Α2 Εθνική Κατηγορία πέτυχε ο ΑΟ Αγρινίου που επιβλήθηκε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου του Τρίτωνα με 74 – 62 και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου πραγματοποιεί ένα ονειρικό ξεκίνημα, το οποίο ίσως κανείς δεν περίμενε και μπορεί να αξιοποιηθεί ως η καλύτερη “ένεση” ηθικού για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, στο οποίο πρώτη φορά αγωνίζεται σύλλογος του Αγρινίου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν του Τρίτωνα στο ξεκίνημα και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα τριών πόντων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 8, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντου.

Όλα έδειχναν πως η αναμέτρηση θα πάει πόντο – πόντο, ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΟ έφτασε να προηγείται με διαφορά 8 πόντων, στο 30ο λεπτό το σκορ ήταν 48 – 43 και με εξαιρετική απόδοση, στην τέταρτη περίοδο, τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα η διαφορά έφτασε τους 18 πόντους, για να επικρατήσει άνετα, τελικά, με 12 πόντους.

Για την ολοκλήρωση της Αγωνιστικής απομένουν τρεις ακόμη αναμετρήσεις (δια διεξαχθούν Τετάρτη 6 Νοεμβρίου), γεγονός που σημαίνει ότι, εκτός του ΑΟΑ και του Απόλλωνα Πάτρας, τουλάχιστον μια ομάδα ακόμη θα φτάσει το 3Χ3, καθώς από τις ομάδες που έχουν τέσσερις βαθμούς ο Διαγόρας Δρυοπιδέων και ο Χαρίλαος Τρικούπης παίζουν μεταξύ τους και η Καρδίτσα στην έδρα της.

Δεκάλεπτα: 16 - 13, 14 - 18, 18 - 12, 26 - 19.

Διαιτητές: Παφίλης - Ζαχαρής - Ταρενίδης Κ.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Καμάρας 16(2), Μινασιάν, Μιχάλογλου 8(1), Χατζηνικόλας 6(1), Φραντσέσκι 12(1), Χρήστου, Παπαχρήστος, Γκρέκας 11, Σταματογιάννης 8, Ψαράς 5(1), Κασσιούμης 8, Σταμίρης.

Α.Ο. ΤΡΙΤΩΝ (Μιχάλης Μιχελάκος): Παπαδημητρίου 4(1), Κουτούλας 11(2), Γάργαλης 4, Καλαντζής 2, Κόκκαλης 10, Παπαρέγκας 12(2), Δαμιανάκος, Μαλτέσιος 2, Κίτσιος, Κουκουνιάς 5, Βερτούδος, Στανόγιεβιτς 12.