Ένα βήμα από την άνοδο βρίσκεται ο ΑΟ Αγρινίου μετά τη νίκη του επί της ΧΑΝΘ με σκορ 75 – 59 και την ταυτόχρονη ήττα της Ελευθερούπολης στα Φάρσαλα. Έχει γίνει πλέον το ακλόνητο φαβορί για την δεύτερη θέση του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Μπάσκετ κι ενώ απομένουν δύο αγώνες. Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου την επόμενη Αγωνιστική θα παίξει στην έδρα της βαθμολογικά τρίτης Ελευθερούπολης και με νίκη εκεί θα πανηγυρίσει την άνοδο. Υπάρχει, όμως, και η “πολυτέλεια” να ηττηθεί με λιγότερους από 16 πόντους, οπότε θα μπορεί να κατακτήσει την άνοδο με εντός έδρας νίκη απέναντι στους πρωταθλητές του Ανατόλια, στον τελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος. Ωστόσο η ήττα της Ελευθερούπολης στα Φάρσαλα, σε συνδυασμό με τις σημαντικές απουσίες παικτών της και κυρίως με την αγωνιστική δυναμική του ΑΟΑ, δίνουν την πεποίθηση ότι η ομάδα του Αγρινίου μπορεί να “καθαρίσει” την υπόθεση της ανόδου μέσα στην έδρα της Μακεδονικής ομάδας.

Η 20η νίκη στο πρωτάθλημα επί της ΧΑΝΘ κι ευρύτερα η εμφάνιση πιστοποιούν ότι ο ΑΟΑ βρίσκεται σε πολύ καλή περίοδο, διότι οι αντίπαλοι διαθέτουν εξαιρετική ομάδα.

Από το ξεκίνημα οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά στο σκορ και έφτασαν στο +6 στην πρώτη περίοδο και σε διψήφιο προβάδισμα στο ημίχρονο (40-30). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και προηγήθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα πόντο, όμως οι καλαθοσφαιριστές του Γιάννη Διαμαντάκου ανέκαμψαν, πήραν ξανά προβάδισμα στο 30ο ( 51 – 49) και στο τελευταίο δεκάλεπτο επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια τιμή, κατακτώντας μια καθαρή νίκη.

Δεκάλεπτα: 17 - 11, 23 - 19, 11 - 19, 24 - 10.

Διαιτητές: Τσιαπλής - Κατωτικίδης.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 8, Μπερερής 12(1), Μιχάλογλου 8(1), Καπινιάρης 14(3), Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης 2, Γκρέκας 9(1), Μήτσου 6(1), Ψαράς 16(4), Σαπλαούρας, Σταμίρης.

ΧΑΝΘ (Γιώργος Ζαφειρούδης): Βαζούκης, Ντίνος, Χονδρόπουλος 3(1), Παπαδόπουλος 14(1), Μπαλάσκας 7(1), Ζαφειρούδης 9(3), Γεωργάκης 14(2), Περρής 3(1), Καραγεωργίου, Δεληγεώργης 2, Βλαγκόγιας, Τσάμης 7.