Σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο ΑΟ Αγρινίου, την 25η Αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας, καθώς κέρδισε στις Σέρρες τους Ίκαρους με σκορ 80 - 67 και παρέμεινε στη 2η θέση της βαθμολογίας φτάνοντας στους 43 βαθμούς. Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου επιβεβαίωσε ξανά ότι διαθέτει την αγωνιστική δυναμική να διεκδικήσει μέχρι τέλους την άνοδο στην Α2 Εθνική.

Οι γηπεδούχοι κόντραραν τον ΑΟΑ στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου μετά από μάχη “στήθος με στήθος” τελικά προηγούνταν με 28 - 27. Στην δεύτερη περίοδο, όμως, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πιστοποιούν σταδιακά την ανωτερότητά τους και πήραν προβάδισμα έξι πόντων, στο ημίχρονο. Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και στην τελική αντεπίθεση των γηπεδούχων οι παίκτες του ΑΟ Αγρινίου είχαν "απάντηση" φτάνοντας στη νίκη με το τελικό +13.

Επόμενος αγώνας είναι αυτός με το Φίλιππο Βέροιας την Κυριακή 14 Απριλίου στις 5 το απόγευμα στο Κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου και οι ιθύνοντες του ΑΟΑ προτρέπουν: “περιμένουμε τους φιλάθλους να σταθούν δίπλα στους παίκτες μας για να πετύχουν μία ακόμα νίκη, που θα φέρει την ομάδα μας ένα "βήμα" πιο κοντά στο στόχο της”.

Δεκάλεπτα: 28 - 27, 10 - 17, 14 - 14, 15 - 22.

Διαιτητές: Φουτζήλας - Τζιοπάνος.

Α.Ο.Κ. ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Κώστας Σίσκος): Κάτος, Σιδερίδης 9(3), Γεωργιανός 12(3), Δαλαγκόζης 3(1), Παπαδόπουλος 8, Καραμπέκης 9(1), Θολιώτης 6, Φώτογλου 9(1), Κακιούζης 11.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 14, Μπερερής 7, Μιχάλογλου 22(3), Καπινιάρης 11(1), Χρήστου, Τσάτας 2, Σταμούλης, Γκρέκας 8, Μήτσου 13(2), Ψαράς 3(1), Σταμίρης.