Μεγάλη νίκη του Α.Ο.Αγρινίου στα Φάρσαλα

 

Ο Α.Ο.Αγρινίου πέτυχε μια σπουδαία νίκη στα Φάρσαλα κόντρα στην γηπεδούχο ομάδα που καιγόταν για την νίκη και συνεχίζει στην δεύτερη θέση μαζι με την Ελευθερούπολη. Τα Φάρσαλα ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 21-14 στην πρώτη περίοδο. Ο Α.Ο. αντέδρασε και με ηγέτη στην επίθεση τον Μιχάλογλου και τον Καπινιάρη πέρασε μπροστά στο ημίχρονο με 37-39.Το ματς στο δεύτερο ημίχρονο πήγαινε πόντο- πόντο με την ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου να παίρνει λίγα απο πολλούς και να φτάνει στην νίκη με 77-81. Από τον ΑΟ ο Μιχαλογλου ειχε 24 πόντους και ο Καπινιάρης 17 ενώ ο Γκρέκας πρόσθεσε 10. Από τα Φάρσαλα ο Γκιουλέκας σημείωσε 24 πόντους ενώ ο Δέσπος ειχε 18.

Τα δεκάλεπτα : 21-14, 37-39, 56-58, 77-81

Διαιτητές : Τσιρτσιμάλης-Κοϊμτζόγλου

Φάρσαλα (Φόρος) : Λεπενιώτης 10, Αναγνωστόπουλος 10, Τσιώγκας 2, Δέσπος 18, Γκιουλέκας 24 (2), Τοπουζίδης 6 (2), Συνετός 7 (1).

Α.Ο.Αγρινίου (Διαμαντάκος) : Τασσόπουλος 9 (1), Μπερερής 8, Μιχάλογλου 24 (4), Καπινιάρης 17 (2), Τσάτας, Χρήστου, Γκρέκας 10 (2), Μήτσου 5 (1), Σταμούλης 6 (2), Ψάρρας

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (24Η)

Μακεδονικός-ΧΑΝΘ 63-67
Νίκη Βόλου-Γέφυρα 75-83
Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-Φίλιππος Βέροιας 81-84 (72-72 κ.αγ.)
ΓΣ Φαρσάλων- ΑΟ Αγρινίου 77-81
Χαλκηδόνα / Προποντίς-Ίκαροι Σερρών 82-70
Φαίακας Κέρκυρας-Ελευθερούπολη 44-101
Στρατώνι-Ανατόλια 66-75
Έσπερος Λαμίας-Ερμής Λαγκαδά 65-58

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Ανατόλια (22-2) 46

2. ΑΟ Αγρινίου (17-7) 41

————————————–

3. Ελευθερούπολη (17-7) 41

4. Φίλιππος Βέροιας (15-9) 39

5. ΧΑΝΘ (14-10) 38

6. Ερμής Λαγκαδά (12-12) 36

7. Μαχητές Πειραματικό Πευκών (12-12) 36

8. Έσπερος Λαμίας (11-13) 35

9. Χαλκηδόνα/Προποντίς (11-13) 35

10. Φαίακας Κέρκυρας (10-14) 34

11. Γέφυρα (10-14) 34

12. Φάρσαλα (10-14) 34

————————————–

13. Νίκη Βόλου (9-15) 33

14. Στρατώνι (9-15) 33

15. Ίκαροι Σερρών (8-16) 32

16. Μακεδονικός (5-19) 29

 

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (25η, 7/4)

ΧΑΝΘ – Νίκη Βόλου

Γέφυρα – Μαχητές Πειραματικού Πεύκων

Φίλιππος Βέροιας – Φάρσαλα

Ίκαροι Σερρών – ΑΟ Αγρινίου

Ελευθερούπολη – Μακεδονικός

Ανατόλια – Φαίακας Κέρκυρας

Ερμής Λαγκαδά – Στρατώνι

Χαλκηδόνα/Προποντίς – Εσπερος Λαμίας

 

πηγή: basket247.gr