Έπειτα από τέσσερα συναπτά άσχημα αποτελέσματα ο Α.Ο. Αγρινίου αναδείχθηκε νικητής στην 19η Αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας, αφού επικράτησε 75-53 στο Κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, με αντίπαλο το Σ.Α. Στρατωνίου.

Παραμένει, δε, στην δεύτερη προνομιούχο θέση, αλλά με “συγκάτοικο” την Ελευθερούπολη η οποία υποχρέωσε τους πρωτοπόρους του Ανατόλια στην δεύτερη ήττα τους.

Ο ΑΟΑ απέναντι στο Στρατώνι έδειξε εξ αρχής ότι δεν θα αφήσει περιθώρια στους φιλοξενούμενους και προηγήθηκε με 8 πόντους στην πρώτη περίοδο. Στο ημίχρονο η διαφορά αυξήθηκε στους 12 πόντους και το ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο έδωσε προβάδισμα 20 πόντων. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά στους 14 και ο πολύ καλός ΑΟΑ με συνέπεια σε άμυνα κι επίθεση έφτασε τη διαφορά στο +22 κατά τη διάρκεια του τελευταίου δεκάλεπτου.

Δεκάλεπτα: 22 - 14, 18 - 14, 20 - 18, 15 - 7.

Διαιτητές: Καμήτσος - Μαρινάκης.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 22, Μπερερής 2, Μιχάλογλου 18(2), Καπινιάρης 16(2), Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης 5(1), Γκρέκας, Μήτσου 6(1), Ψαράς 6(1), Σταμίρης.

Σ.Α. ΣΤΡΑΤΩΝΙΟΥ (Δημήτρης Μύθου): Δοξάκης 17(1), Μπουρδάνος 14(3), Κολοκοτρώνης 1, Δημητρακάς, Σιδηροηλίας 1, Μπέγος 3(1), Φλιάτης 7, Πολιτόπουλος 4, Δασκαλόπουλος 6, Κοτζαγιάννης, Κόκκιος.