Η εκτίμηση πως το Κολέγιο Ανατόλια αποτελεί την καλύτερη ομάδα του Βορείου Ομίλου της Β΄Εθνικής Μπάσκετ επιβεβαιώθηκε στην αναμέτρηση με τον δεύτερο της βαθμολογίας ΑΟ Αγρινίου, ο οποίος ηττήθηκε 87-72 στην έδρα των πρωτοπόρων. Εντούτοις αυτή η ήττα δεν στερεί από την ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου την 2η θέση, στην οποία συνεχίζει να βρίσκεται υπερτερώντας κατά δύο νίκες απέναντι στους διώκτες της.

Το Ανατόλια με κορυφαίο τον Καραποστόλου, που πέτυχε συνολικά 30 πόντους, προηγήθηκε με 23-14 στο πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια έδειξε την ικανότητα να διατηρεί αυτή τη διαφορά. Αποτέλεσμα να προηγείται 41-32 στο ημίχρονο και στην τρίτη περίοδο έφτασε σε προβάδισμα 18 πόντων (68-50). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συντήρησαν σε επίπεδα ασφαλείας την διαφορά και πέτυχαν μια σχετικά άνετη επικράτηση.

Δεκάλεπτα : 23-14,41-32, 68-50, 87-72

Διαιτητές: Ξέρας-Παζώλης

ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής) : Νικολαΐδης 6, Στεφανίδης , Αμπατζάς 12(2),,Αράπης, Γαλανίδης 7(1),Κάτανος , Κωνσταντινίδης 2, Ξενιτίδης 7(1),Ζώτος 7, Μπρόζος 16,Καραποστόλου 30(6)

Α.Ο.ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 7, Μπερερής 5, Μιχάλογλου 8, Καπινιάρης 8, Τσάτας 2, Σταμούλης 3(1), Γκρέκας 10, Μήτσου 7, Ψαράς 7(1), Σαρρής 15.