Κανένα περιθώριο δεν άφησε στον αντίπαλο του ο Α.Ο. Αγρινίου, ο οποίος στα πλαίσια της 14ης Αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής επικράτησε με 71 - 55 του Γ.Σ. Ελευθερούπολης, φτάνοντας τις 12 νίκες στο πρωτάθλημα. Η ομάδα της Μακεδονίας βρίσκεται στην 3η θέση κι αυτό συνιστούσε ντέρμπι, με δύσκολη αποστολή για τους παίκτες του Γιάννη Διαμαντάκου, ωστόσο έκαναν τον αγώνα μια σχετικά εύκολη.... υπόθεση, αποδίδοντας παράλληλα εξαιρετικό μπάσκετ.

Στο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8 - 2, όμως ο ΑΟΑ αντέδρασε προηγήθηκε με 11 - 10 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 19 - 17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Αγρινίου προηγήθηκε με 32 – 24 και παρότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 3 πήρε ξανά προβάδισμα 7 πόντων στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ελευθερούπολη, που δεν “παρέδιδε τα όπλα” μείωσε στον πόντο, αλλά η συνέχεια ήταν καταιγιστική υπέρ του ΑΟΑ που κυριάρχησε σε άμυνα κι επίθεση με συνέπεια να φτάσει σε διψήφια διαφορά στην τελική άνετη επικράτηση με 71 – 55.

Έτσι πριν την πολύ δύσκολη αναμέτρηση με το πρωτοπόρο κολέγιο Ανατόλια στην Θεσσαλονίκη, ο Α.Ο. εδραιώθηκε στην 2η θέση με τρεις νίκες διαφορά από τους διώκτες του.

Καταπληκτική η παρουσία του φίλαθλου κόσμου, τον οποίο ο Διοίκηση, ο προπονητής και οι καλαθοσφαιριστές του Α.Ο. Αγρινίου ευχαριστούν, αναφέροντας επιπλέον “ θέλουμε να βρίσκεται δίπλα μας και στα επόμενα παιχνίδια”.

Δεκάλεπτα: 19 - 17, 17 - 12, 17 - 14, 18 - 12.

Διαιτητές: Παφίλης - Παπανικολάου.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 12, Μπερερής 4, Μιχάλογλου 10, Καπινιάρης 13(1), Χρήστου, Τσατάς 1, Σταμούλης 2, Γκρέκας 10, Μήτσου 12(4), Ψαράς 2, Σαρρής 5(1), Σταμίρης.

Γ.Σ. ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ (Κυριάκος Παπαδόπουλος): Κελεσίδης 7, Γκέλιος, Στυλίδης 20(2), Κωνσταντάρας, Μπέσσας, Μπουτσακτσή, Ιωάννου 5(1), Απαζίδης, Σταμπουλής 11, Χαρισμίδης 10, Βοϊβατόπουλος 2, Καραγιώργος.