Ο Α.Ο. Αγρινίου επικράτησε εκτός έδρας της ΧΑΝΘ με σκορ 80 - 68 στα πλαίσια της 13ης Αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής, και με αυτή την 11η νίκη βρίσκεται σταθερά στην 2η προνομιούχο θέση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα στην Θεσσαλονίκη οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ενώ στο δεύτερο η ομάδα του Αγρινίου πήρε προβάδισμα και στο ημίχρονο προηγήθηκε με 12 πόντους, 38 - 26. Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι αποτελούν αξιόλογη ομάδα της Κατηγορίας, αντέδρασαν στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 30ο λεπτό προηγήθηκαν με διαφορά 2 πόντων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΟΑ κυριάρχησε και με επιμέρους σκορ 26 - 12 έφτασε στη νίκη επαναφέροντας τη διαφορά στους 12 πόντους.

Την επόμενη Αγωνιστική η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου θα υποδεχθεί την 3η της βαθμολογίας Ελευθερούπολη.

 

Δεκάλεπτα: 17 - 16, 9 - 22, 30 - 16, 12 - 26.

 

Διαιτητές: Ντούρας - Μπακάλης.

 

ΧΑΝΘ (Γιώργος Ζαφειρούδης): Ντίνος 4, Χονδρόπουλος 15(4), Παπαδόπουλος 3, Ζαφειρούδης 7(2), Γεωργάκης 12, Πέτροβιτς 14, Δεληγιώργης 9(1), Βλαγκόγιας 4.

 

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 25(2), Μπερερής, Μιχάλογλου 17, Καπινιάρης 7, Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης 6(2), Γκρέκας 10(1), Μήτσου 8(2), Ψαράς 3, Σαρρής 4, Σταμίρης.

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 13Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Έσπερος Λαμίας-Φαίακας Κέρκυρας 69-63
ΧΑΝΘ- Α.Ο. Αγρινίου 68-80
Γέφυρα-Φίλιππος Βέροιας 68-71
Ίκαροι Σερρών-Στρατώνι 67-77
Ελευθερούπολη-Φάρσαλα 83-69
Ανατόλια-Μαχητές Πειραματικό Πευκών 76-71
Ερμής Λαγκαδά-Νίκη Βόλου 79-73
Χαλκηδόνα / Προποντίς-Μακεδονικός 68-48

 

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Ανατόλια (12-1) 25
2. Α.Ο. Αγρινίου (11-2) 24
———————————–
3.Ελευθερούπολη* (8-4) 20
4.Ερμής Λαγκαδά (7-6) 20
5.Φίλιππος Βέροιας * (7-5) 19
6.ΧΑΝΘ * (7-5) 19
7.Μαχητές Πειραματικό * (7-5) 19
8.Νίκη Βόλου (6-7) 19
9.Έσπερος Λαμίας (6-7) 19
10.Χαλκηδόνα (5-8) 18
11.Φαίακας Κέρκυρας (5-8) 18
12.Γέφυρα (5-8) 18
———————————–
13.Φάρσαλα* (5-7) 17
14.Στρατώνι (4-9) 17
15.Ίκαροι Σερρών* (4-8) 16
16.Μακεδονικός (2-11) 15

*Έχουν ένα αγώνα λιγότερο

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (14η, 20/1/2019):
Φίλιππος Βέροιας – ΧΑΝΘ
Γέφυρα – Ικαροι Σερρών
Α.Ο. Αγρινίου – Ελευθερούπολη
Φάρσαλα – Ανατόλια
Μαχητές Πειραματικού Πεύκων – Ερμής Λαγκαδά
Νίκη Βόλου – Χαλκηδόνα
Μακεδονικός – Εσπερος Λαμίας
Φαίακας Κέρκυρας – Στρατώνι