Οι παίκτες του Διαμαντάκου δεν έκαναν το... χατήρι των διαιτητών

ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ

Μια από τις πιο συγκλονιστικές νίκες (58-63 ) της ιστορίας του πήρε ο ΑΟ Αγρινίου στην έδρα των Μαχητών Πευκών, στην Θεσσαλονίκη, αφού μπόρεσε να καταβάλει όχι μόνο τους αντιπάλους, οι οποίοι συγκαταλέγονται στις κορυφαίες ομάδες της Κατηγορίας, αλλά και την άνευ προηγουμένου εχθρική διαιτησία. Μόνο με την ψυχή και την αγωνιστική πειθαρχία μπορούσε να έρθει - υπό τέτοιες συνθήκες - αυτή η νίκη και οι παίκτες του Γιάννη Διαμαντάκου τα είχαν και τα δύο.

Σε στιγμές που το ανθρώπινο σθένος λυγίζει, - όταν οι διαιτητές “έλεγαν” πως έχουν προαποφασίσει το νικητή, ειδικά όταν οδήγησαν “πραξικοπηματικά" τον αγώνα στην παράταση- τα παιδιά του ΑΟΑ πάλεψαν και νίκησαν. Έτσι έμειναν στην κορυφή, απ’ όπου εκθρόνισαν τους γηπεδούχους. Αλλά παρά την επιτυχία, πρέπει να μείνει επίσης στην ιστορία η εγκληματική διαιτησία, ειδικά του Καλογερόπουλου από την αρχή του αγώνα, αλλά και του Τσουμαχίδη που ετσιθελικά οδήγησε τον αγώνα στην παράταση. Πήγαν το μπάσκετ πολλά χρόνια πίσω και έφεραν “σκοτάδι” στον αθλητισμό.

Η κοινή λογική  δεν επιτρέπει να θεωρηθεί πως έκαναν ανθρώπινα λάθη, διότι καθένας με στοιχειώδη όραση και χωρίς την επήρεια μέθης δεν θα τα έκανε....

Ο αγώνας

Πολύ καλύτερα ξεκίνησε ο ΑΟ Αγρινίου και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου προηγούνταν 4-11, έχοντας δεχθεί δύο καλάθια από αβίαστα λάθη σε αμυντικά ριμπάουντ. Ωστόσο η ομάδα του Αγρινίου έκανε καταπληκτικές άμυνες και είχε έναν συγκλονιστικό Δημήτρη Μήτσου, σε επίθεση και άμυνα. Βέβαια αυτό το είδαν και οι... διαιτητές, φροντίζοντας να του φορτώσουν δύο φάουλ στην πρώτη περίοδο και το τρίτο στις αρχές της δεύτερης, καθηλώνοντάς τον στον πάγκο για μεγάλο διάστημα του αγώνα. Το σκορ έγινε 4-13 δύο λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε στο 7-13.

Ακριβώς στα μέσα της δεύτερης περιόδου το σκορ ήταν 15-23, παρότι οι Μαχητές ξεκίνησαν καλύτερα, αλλά ο ΑΟΑ άντεχε στο πρέσινγκ των γηπεδούχων σε όλους τους χώρους του γηπέδου, σε συνδυασμό πάντα με τις... εμπνεύσεις των ρέφερι. Σκορ ημιχρόνου το 21-28.

Η ομάδα των Πευκών είχε φανερό πρόβλημα με τις άμυνες των παικτών του ΑΟΑ, ωστόσο είχε και μόνιμο “σπρώξιμο” με συνέπεια να ισοφαρίσει για πρώτη φορά (31-31) στο 24΄του αγώνα. Η ομάδα του Διαμαντάκου πήρε κεφάλι (36-33) στα 4΄, 44΄΄ πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, η οποία τελικά έληξε 43-40 υπέρ των Μαχητών, με τα φάουλ 8-2 υπέρ τους .

Οι φιλοξενούμενοι είχαν αστείρευτες δυνάμεις και στην 4η περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Όμως με τρίποντο του Καπινιάρη ο ΑΟΑ προηγήθηκε 45-49 στο 1΄,38΄΄ πριν τη λήξη και ο νεαρός Γκέκας, από δικό του κλέψιμο, έκανε το 45-51 στο 1΄, 27΄΄ πριν το τέλος. Από εκεί και πέρα οι διαιτητές με απαράμιλλη φαντασία εφηύραν ό,τι ήταν δυνατό. Φάουλ στον Μήτσου μετατράπηκε σε απόφαση πως πάτησε γραμμή, φάουλ στον Τασόπουλο μετατράπηκε σε βήματα και τεχνική ποινή, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τρίποντο καθώς ο παίκτης τους πατούσε τη γραμμή μπροστά στα μάτια του διαιτητή.

Αν και όχι πολύ καθαρή, η εικόνα δείχνει πως ο παίκτης των Μαχητών πατούσε φανερά την γραμμή στο τρίποντο της ισοφάρισης.

Η παράταση

Εκεί που έφτασαν οι παίκτες του ΑΟΑ αρνούνταν να χάσουν αυτόν τον αγώνα, αλλά και οι γηπεδούχοι διαπίστωναν πως είχαν να κάνουν με ¨λέοντες” που δεν καταβάλλονταν κι αυτό συχνά τους “έκοβε τα πόδια”. Άλλωστε όχι μόνο οι φίλοι των φιλοξενούμενων στην κερκίδα, αλλά και αρκετοί εκ των γηπεδούχων, σχολίαζαν την αδικία που είχε συντελεστεί. Στην παράταση τα παιδιά του Διαμαντάκου είχαν αυταπάρνηση, πάθος και καθαρό μυαλό, με συνέπεια να πάρουν ξανά διαφορά η οποία απογοήτευσε Μαχητές και διαιτητές!!!