Νικηφόρα αποτελέσματα πριν την διακοπή του πρωταθλήματος, λόγω Πάσχα, είχαν τόσο ο ΑΟ Αγρινίου, όσο και ο Χ. Τρικούπης Μεσολογγίου ο οποίος συνεχίζει να “βλέπει” μια θέση στην πρώτη δυάδα.

 

Για την 24η Αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Μπάσκετ ο ΑΟ Αγρινίου επικράτησε στην έδρα του 79 – 69 του Γ.Σ. Ελίμειας και ήταν 12η νίκη του.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης προηγήθηκε με σημαντική διαφορά που έφτασε σε διψήφια τιμή στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 20 πόντους με τον ΑΟΑ να διατηρεί το προβάδισμα και να φτάνει στην τελική επικράτηση.

Ακολουθεί video με τις δηλώσεις του Γιάννη Διαμαντάκου, μετά από αυτή τη νίκη.

 

Δεκάλεπτα: 25 – 17, 19 – 12, 23 – 21, 12 – 19.

 

Διαιτητές: Μακρόπουλος – Ελ Ανύ.

 

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 12, Μπερερής 11(1), Κυριλής Θ. 3(1), Μουρατίδης 7(1), Γκρέκας 14(2), Κυριλής Δ. 6(2), Τάσσος 10, Κασαμπαλής 8, Μήτσου 2, Σταύρου 4, Ρέντζιος, Τάγκας 2.

 

Γ.Σ. ΕΛΙΜΕΙΑΣ (Αλέξανδρος Δημόπουλος): Τσιρέκας, Μαλούτας 16(4), Σούπουρας 6(2), Τσιάμης 6, Πεχλιβανίδης, Κούβελας 18(3), Τσούκας 6(2), Μούσιος, Μαλιούρας 6, Μακρής 11.

 

 

 

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 24η Αγωνιστική

 

Ερμής Λαγκαδά-Χαρίλαος Τρικούπης 50-77

ΑΟΚ Ίκαροι Σερρών-ΓΑΣ Χαλκηδόνας 71-58

ΓΣ Φαρσάλων-ΣΑ Στρατωνίου 82-76 (68-68 κ.α.)

ΕΚ Καβάλας-ΚΣ Γέφυρας 81-64

ΣΑΑΚ Ανατόλια-ΑΣ Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου 79-68

ΑΟ Αγρινίου-ΓΣ Ελίμειας 79-69

ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης-ΓΣ Τιτάνες Παλαμά 87-66

Ρεπό : Μαχητές Πειραματικό Πευκών

 

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

1.Χαρίλαος Τρικούπης 41 (18-5)

2.Καβάλα* 40 (18-4)

———————————————–

3.Ίκαροι Σερρών 40 (17-6)

4.Πευκοχώρι* 38 (16-6)

5.Στρατώνι 36 (13-10)

6.Ανατόλια* 36 (14-8)

7.Ερμής Λαγκαδά 35 (12-11)

8.Φάρσαλα 34 (11-12)

9.ΑΟ Αγρινίου* 34 (12-10)

10.Μαχητές Πειραματικό* 32 (10-12)

11.Γέφυρα* 30 (8-14)

12.Ασπίδα Ξάνθης* 29 (7-15)

———————————————–

13.Χαλκηδόνα 29 (6-17)

14.Ελιμεία* 27 (5-17)

15.Τιτάνες Παλαμά* 23 (1-21)

 

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ( 25η, 15/4)

 

Χαρίλαος Τρικούπης-Ικαροι Σερρών

Χαλκηδόνα-Φάρσαλα

Γέφυρα-Στρατώνι

Πευκοχώρι-Μαχητές Πειραματικού Πεύκων

Ελίμεια-Ανατόλια

Τιτάνες Παλαμά-ΑΟ Αγρινίου

Καβάλα-Ασπίδα Ξάνθης

Ρεπό : Ερμής Λαγκαδά