Δεν ήταν ο μοναδικός αγώνας μα η εκτός έδρας νίκη του ΑΟ Αγρινίου με 60-50 επί ενός εκ των πρωτοπόρων, του Ίκαρου Σερρών, πιστοποίησε ότι αυτή την σεζόν η ομάδα του Αγρινίου έχει αδικήσει τον εαυτό της. Ο φετινός ΑΟΑ με τα άτυχα αποτελέσματα στην αρχή απέκτησε θέμα αυτοπεποίθησης, στοιχείο που έγινε τροχοπέδη ώστε να πάρει αυτά που μπορούσε στο τερέν  σε αρκετούς αγώνες. Φυσικά δεν είναι μόνο η επιτυχία κόντρα στην ομάδα των Σερρών που καταδεικνύει αυτή την πραγματικότητα – είναι μόνο ένας αγώνας- απλώς το πιστοποιεί σε συνδυασμό με πολλούς ακόμα.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου θα βελτιώσει αισθητά την βαθμολογική της θέση με την προϋπόθεση ότι θα την εξαργυρώσει με νέα επιτυχία στο Αγρίνιο την επόμενη Αγωνιστική. Παράλληλα, δε, προσέφερε άτυπη υπηρεσία στον Χ. Τρικούπη, “φθείροντας” βαθμολογικά έναν ανταγωνιστή του.

Ήταν η όγδοη νίκη του ΑΟΑ στο πρωτάθλημα και είχε βάση την παθιασμένη άμυνα, με προσύλωση στο πλάνο του προπονητή, κάτι που περιόρισε τοιν Ίκαρο τους 50 πόντους μέσα στο ΔΑΚ Σερρών, όπου μετρούσαν μόνο νίκες.

Η ομάδα του Αγρινίου προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 25 – 14 και οι γηπεδούχοι μείωσαν στους τρεις πόντους στα μέσα της δεύτερης περιόδου, αλλά η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου κράτησε το προβάδισμα και προηγούνταν με έξι πόντους στο ημίχρονο. Ο Ίκαρος κατάφερε να ισοφαρίσει 36 – 36 στο 25ο λεπτό, κάτι που δεν πτόησε τον... αφηνιασμένο ΑΟΑ ο οποίος κοίταζε τον αντίπαλο στα μάτια. Κι έτσι αφού πήρε προβάδισμα τριών πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου στην τελευταία περίοδο περιόρισε τους γηπεδούχους στους επτά μόλις πόντους κι έφτασε στην δίκαιη τελική επικράτηση (60 – 50).

Οι δηλώσεις του Γιάννη Διαμαντάκου μετά τον αγώνα, ήταν:

“Είναι μια αρκετά σημαντική νίκη. Είχαμε πει ότι ήταν το πιο δύσκολο παιχνίδι μέχρι στιγμής. Λειτουργήσαμε σχεδόν άριστα αμυντικά και νομίζω αυτό ήταν το κλειδί της επιτυχίας. Δε δώσαμε δεύτερες επιθέσεις, ελέγξαμε τα αμυντικά ριμπάουντ και επιπλέον είχαμε πολύ καλό αμυντικό transition που δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να βρει εύκολα καλάθια. Βέβαια στην επίθεση δεν ήμασταν το ίδιο παραγωγικοί, όπως ήμασταν σε άλλα παιχνίδια, χωρίς βέβαια αυτό να μειώνει την αξία της νίκης. Αυτό που πρέπει όλοι να καταλάβουμε όμως, είναι ότι η συγκεκριμένη νίκη δε θα έχει καμία αξία αν δεν υπάρξει η ανάλογη συνέχεια. Μπροστά μας πλέον έχουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με έναν αρκετά επικίνδυνο αντίπαλο και πρέπει να δουλέψουμε ακόμα πιο εντατικά την εβδομάδα που έρχεται, να συνεχίσουμε να βελτιωνόμαστε και το Σάββατο με τη βοήθεια του κόσμου μας να προσπαθήσουμε να πάρουμε άλλη μια νίκη”.

Δεκάλεπτα: 14 – 25, 14 – 9, 15 – 12, 7 – 14.

Διαιτητές: Ντούρας – Ελευθεριάδης.

Α.Ο.Κ. ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Στέργιος Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης, Γρίψιος 2, Σιδερίδης, Γεωργιανός 4, Κεμανετζής, Τοπάλης, Φώτογλου 6(2), Γκάτζιας 17(3), Θολιώτης, Κακιούζης 21.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 13 (1), Μπερερής 8, Κυριλής Θ., Μουρατίδης 12(2), Γκρέκας 10(2), Κυριλής Δ., Τάσσος 3(1), Κασαμπαλής 10, Μήτσου 4, Σταύρου, Ρέντζιος, Τάγκας.