Σε νίκη έφτασε ο ΑΟ Αγρινίου απέναντι στην ΧΑΝΘ ( 64 – 55)  με πολύ καλά διαστήματα το  πρώτο και το τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς στα άλλα δύο το προβάδισμα ανήκε στους φιλοξενούμενους. Έτσι η ομάδα του Αγρινίου βρίσκεται ξανά στην τέταρτη θέση, μετά την ήττα του Ερμή Αγιάς.

Μπορείτε να δείτε και το videoμε τις δηλώσεις του Χρήστου Μυριούνη μετά τον αγώνα.

Το ρεπορτάζ του αγώνα, όπως δημοσιεύτηκε στην ιστοσελίδα του ΑΟΑ:

Πρεμιέρα με νίκη στο δεύτερο γύρο

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Κατηγορίας η ομάδα μας που επιβλήθηκε της ΧΑΝΘ με σκορ 64 – 55. Με αυτή τη νίκη η ομάδα μας έφτασε τις 10 στο πρωτάθλημα έχοντας πέντε εντός έδρας και πέντε εκτός έδρας.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως μετά το 11 – 14 η ομάδα μας με σερί 11 – 0 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Γκρέκα λίγο μπροστά από τη γραμμή του κέντρου προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 22 – 14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 8 – 0 το σκορ έγινε 30 – 14, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο ημίχρονο προηγήθηκαν με ένα πόντο. Με νέο σερί 8 – 0 η ομάδα μας προηγήθηκε με 42 – 35, όμως ξανά οι φιλοξενούμενοι έφεραν το σκορ κοντά και προηγήθηκαν με 49 – 48 στο 30ο λεπτό. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα μας περιόρισε επιθετικά τη ΧΑΝΘ και με επιμέρους σκορ 16 – 6 έφτασε στην τελική επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 22 – 14, 34 – 35, 48 – 49, 64 – 55.

Διαιτητές: Λογοθέτης – Καρπάνος.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 7, Μπερερής 14(2), Τάσσος 10, Πουρνάρας, Μπαρούχας 7(2), Σταμούλης, Γκρέκας 5(1), Μήτσου 8, Γκόβας 11(1), Μακρής 2, Δασκαλάκης.

ΧΑΝΘ (Σωτήρης Νικολαΐδης): Ιορδάνογλου 2, Αμπατζάς 2, Βλάχος 13, Ερμείδης, Ελευθεριάδης 20, Γεωργάκης 13(2), Δούκας, Λευκαδίτης 2, Φυλακτός, Μελίδης 3(1).