Φυσιολογικό και δίκαιο αποτέλεσμα η ήττα του ΑΟ Αγρινίου από τον Γυμναστικό στην Λάρισα, τον αδικεί όμως το σκορ (81-62) αν και ο αντίπαλος έχει πολύ ψηλά τον πήχη και επιζητά άνοδο στην Α2. Όπως και ο Αίολος Αστακού που νίκησε εκτός έδρας 65-86 το Στρατώνι.

Από τους γηπεδούχους της 2ης Αγωνιστικής,  στα υπόλοιπα  παιγνίδια του Ομίλου της Β΄Εθνικής,  επικράτησαν το Άργος Ορεστικό με 78-73 του Αρχέλαου Κατερίνης, η Καστοριά 72-65 της ΕΑΚ Θεσσαλονίκης και ο Πολύγυρος 76-59 της Ευκαρπίας, ενώ νίκες είχαν εκτός έδρας ο Ερμής Λαγκαδά (53-62 επί του Ιωνικού Ιωνίας) και η Ανατολία (65-83 επί των Τιτάνων Παλαμά)

ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ

Ο Α.Ο. Αγρινίου πάλεψε στην Λάρισα  (φωτο) με κορυφαίους τους Ναούμη και Μπαρούχα, αλλά η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων εκτοξεύτηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ομάδα αξιώσεων για τον Γυμναστικό που ξεκίνησε  πολύ καλά και προηγήθηκε  23-12 στο δεκάλεπτο. Ο Α.Ο.Α ανέβασε απόδοση  στην δεύτερη περίοδο  και στηρίχθηκε στην περιφέρεια, αφού οι ψηλοί δεν μπορούσαν να κοντράρουν επαρκώς τους αντίστοιχους (με ύψη κοντά στα 2,10) αντιπάλους. Έτσι μείωσε 42-33 στο ημίχρονο και μετά την  τρίτη περίοδο κατάφερε να μειώσει  έως και στους πέντε πόντους (60-55) εννέα λεπτά πριν από την λήξη. Όμως ακολούθησε ένα σερί 19-0 υπέρ της ομάδας της Λάρισας και η αναμέτρηση κρίθηκε οριστικά. Δεκάλεπτα:Α: 23-12, Β:19-21 Γ:18-19 Δ:21-10

ΓΣΛ 1928 (Πριμορακ): Κουσιάντζας, Τσιαμπαλής 11(3), Γοργόλης 4, Παπαχρήστος 11(1), Λαμπρόπουλος 18(5), Μπόγδανος 7, Τσιαβές 4, Νταλός 2, Αγγελόπουλος 8, Βαβάτσικος 10, Χανέλι 3(1), Λεπενιώτης 3

Α.Ο. Αγρινίου (Μυριούνης): Μπερερής 9, Τσιρώνης 2, Παραπούρας, Ναούμης 15(2), Μπαρούχας 11(2), Σκαρλάτος 4, Μήτσου 8, Γεωργούλας 9(1), Αναστασάκης 2, Πουρνάρας 2,Κυριλής,Δασκαλάκης

ΣΤΡΑΤΩΝΙ – ΑΙΟΛΟΣ ΣΤΑΚΟΥ

Δύο νίκες σε δύο αγώνες ο απολογισμός του Αιόλου μετά το 65-86 στην έδρα του Στρατωνίου και η υπεροχή του είναι αισθητή.   Οι παίκτες του Αστακού προηγήθηκαν με 14-21 στο πρώτο δεκάλεπτο και με τους Μπρόζο και Κιτσούλη σε εξαιρετική  μέρα τελείωσαν το ημίχρονο στο 28-47. Τυπική διαδικασία τα άλλα δύο δεκάλεπτα και εύκολο απόγευμα για τον Αίολο.  Δεκάλεπτα: 14-21, 14-26, 17-21, 20-18 65-86

ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Νικολαΐδης): Κολοκοτρώνης, Αρνίδης 11 (2), Δήμου 12 (2), Ρέμπελος 1, Δεληγιάννης 3 (1), Γεωργάκης 5 (1), Πασσαλίδης 4, Φλιάτης Γιάννης 5, Φλιάτης Γιώργος, Χαντζίδης, Παπάς, Δασκαλόπουλος 24.

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Κουταλιανός): Μπρόζος 17 (3), Καλλισώρας 3 (1), Μπεκατώρος, Παππάς 9 (1), Καλαντζής, Θανόπουλος 4, Κακλαμάνος 10 (2), Κιτσούλης 15, Κατσαρές 6, Χαρισμίδης 8, Ψωμάς-Λυμπάρης 8, Μακρής 6.

Γιώργος Παπαϊωάννου για την εφημερίδα «Συνείδηση»