Ο Παναγρινιακός επικράτησε 2-1 της Παναχαϊκής, σε ένα ματς το οποίο οδήγησε εκεί που ήθελε και συνεχίζει να ορίζει την τύχη του. Την τελευταία Αγωνιστική φιλοξενείται στο Αίγιο, από τον ήδη υποβιβασμένο Παναιγιάλειο, με στόχο τη νίκη που θα φέρει την παραμονή στην Γ΄Εθνική, ανεξαρτήτως με τα αποτελέσματα των ανταγωνιστών του.

ΠΑΝΑΓΡΙΝΙΑΚΟΣ

2

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ

1

Εάν χρειάζεστε λογιστικές υπηρεσίες, ή ηλεκτρονικά, στην Αθήνα και στην Αττική μπορείτε να απευθυνθείτε στο Λογιστικό Γραφείο του Γεωργίου Θεοδωρόπουλου και να διευθετήσετε την υπόθεσή σας, άμεσα.
Θεμιστοκλέους 4 Αθήνα, Τηλ: 2103303934 / Πληροφορίες ΕΔΩ.

Η Παναχαϊκή ήλθε στο Αγρίνιο έχοντας εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρώτη θέση στον 4ο Όμιλο, μετά την ισοπαλία του Τηλυκράτη στην Ζάκυνθο. Επομένως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν αγωνιστικό άγχος, αλλά δεν είχαν πλέον και την “δίψα” της ομάδας του Αγρινίου.

Ανώτερη ομάδα εκείνη της Πάτρας και επιδίωκε τη νίκη βασιζόμενη στην ποιότητά της. Απέναντι υπήρχε ένας Παναγρινιακός πολύ “μελετημένος”, που δεν ήθελε να αποκτήσει ρυθμό το ματς, αφήνοντας μέτρα στην Παναχαϊκή.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Κέρι και το ευτύχημα για την ομάδα του Βασίλη Ξανθόπουλου ήταν η άμεση ισοφάριση, αφού τρία λεπτά αργότερα σε εκτέλεση κόρνερ του Μήλιου από την κεφαλιά του Τσάκνη η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Παπαδόπουλου.

Η εδαφική υπεροχή των φιλοξενούμενων δεν ήταν ικανή να τους δώσει φάσεις εκτέλεσης που να απειλήσουν κατά συρροή την εστία του Κοντογιάννη, ο οποίος στο 26ο λεπτό δήλωσε παρών σουτ του Καρακλάιτς.

Οι γηπεδούχοι, όμως, χρειάζονταν τη νίκη και ήξεραν από την αρχή πως έπρεπε να την επιδιώξουν έξυπνα, φέροντας συνεχώς το παιγνίδι στα μέτρα τους, κάτι που επιτύγχαναν. Όσο περνούσε η ώρα στην επανάληψη γίνονταν πιο αποφασιστικοί στις επιθετικές τους προσπάθειες και στο 70΄ το φάουλ του σπεσιαλίστα Γκόλια έφυγε λίγο άουτ, όπως και το σουτ του Κούση μέσα από την περιοχή στο 77ο λεπτό.

Η λύτρωση ήλθε στο 81ο λεπτό, όταν από κόρνερ του Μήλιου καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ του Παναγρινιακού σε ανατροπή του Κατσή και ο Γκόλιας ήταν εύστοχος, φέρνοντας το τρίποντο στην ομάδα του Αγρινίου.

Ακολουθεί video με τις δηλώσεις των προπονητών.

ΠΑΝΑΓΡΙΝΙΑΚΟΣ (Βασίλης  Ξανθόπουλος): Κοντογιάννης, Σωτηρόπουλος (64΄λ.τρ. Πατήλας), Κατσής (90΄Κάππας), Μήλιος (88΄Βαλαβανίδης), Βασιλόγιαννης (64΄Κούσης), Φραγκούλης, Τσάκνης, Σκιαδάς, Καντάνης, Τσοπανάς, Γκόλιας.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σούλης  Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος, Στασινόπουλος (90΄Λιμάτσι), Κωνσταντακόπουλος, Τσακμάκης, Στεργίδης, Γούλας, Χαντί (90΄Παπαχρονόπουλος), Μπουρλάκης (62΄Κόκας), Καρακλάιτς, Κέρι, Κυβελίδης (57΄Λούσκος).