Με 2-0 έχασε εκτός έδρας από τον Θεσπρωτό ο Νέος Αμφίλοχος, σε ένα ματς που θεωρούνταν κομβικό στην υπόθεση της πρωτιάς, αφού ο Τηλυκράτης επωφελήθηκε και ξέφυγε με πέντε βαθμούς πλέον. Βέβαια η ομάδα της Λευκάδας πρέπει να κάνει το ρεπό της (άνευ βαθμών) κι έτσι γίνεται καθοριστική η αναμέτρηση των πρωτοπόρων στην έδρα τοιυ Ερμή την επόμενη Αγωνιστική. Η ομάδα της Αμφιλοχίας θέλει νίκη των γηπεδούχων του Αμυνταίου, οι οποίοι επίσης οφείλουν το ρεπό τους, ώστε να “ζωντανέψουν” ξανά οι ελπίδες για την πρώτη θέση.

Για την παραμονή του έπαιζε ο Θεσπρωτός στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας και άνοιξε το σκορ με πλασέ του Μπλέτσα στο 5ο λεπτό. Στο 30΄έγινε το 2-0 σε φάση που ο Μπλέτσας έκανε σέντρα από τα αριστερά, ο Φούντζουλας σούταρε, η μπάλα εξοστρακίστηκε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μπίκας με κεφαλιά σκόραρε. Ο Θεσπρωτός με δύό τελικές προσπάθειες πέτυχε δύο γκολ, αλλά και ο Ν. Αμφίλοχος δεν ήταν επικίνδυνος επιθετικά.

Στην δευτερο 45λεπτο, στο 51ο λεπτό, ο Μπίκας έπιασε γυριστό σουτ και ο Μανιάτης απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ λίγο αργότερα εξουδετέρωσε προσπάθεια του ο Τσακανίκα.

Οι φιλοξενούμενοι έγιναν επικίνδυνοι στο 59ο λεπτό, αλλά ο τερματοφύλακας Παππάς δεν επέτρεψε στους αντιπάλους του να “μπουν” ξανά στον αγώνα με ένα γκολ. Στο 71ο λεπτό αποβλήθηκε ο Κοντογιάννης για χτύπημα με τον αγκώνα στον Μητσέλο.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Παππάς, Κωνσταντίνου Ε., Λαγός, Καρβούνης, Σταυρίδης, Μητσέλος, Κωνσταντίνου Β. (55΄ λ.τ. Γώγος, Τσακανίκας (63΄ Ευθυμίου), Φούντζουλας, Μπίκας, Μπλέτσας (75΄ Κατσέλης Γ.)

Ν. ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ: Μανιάτης, Ρεπετσάς, Καλοκαίρης, Κοκώνης, Μπεκατώρος (58΄ Κολοβάκης), Μάλης, Τσιούνης, Ζοτάι (46΄ Κούσης), Κοντογιάννης, Τόσκα, Χριστογιάννης (24΄ λ.τ. Νάκας).