Συνεχής είναι η βαθμολογική άνοδος του Ν. Αμφίλοχου μετά τη νέα του επιτυχία με 3-0 επί του Εθνικού Φιλιππιάδας, ομάδας που βρίσκεται πάρα πολλά χρόνια στην Κατηγορία. Η παράλληλη ισοπαλία του Τηλυκράτη και ήττα του Μακεδονικού Φούφα έφεραν το Ν. Αμφίλοχο πιο κοντά στην κορυφή και συγκεκριμένα πέντε βαθμούς πίσω. Μάλιστα την επόμενη Αγωνιστική, που η ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας θα πάρει τρεις πόντους άνευ αγώνα, η διαφορά μπορεί να μειωθεί κι άλλο αφού Μακεδονικός και Τηλυκράτης παίζουν μεταξύ τους και ο Ερμής Αμυνταίου που τους ακολουθεί θα παίξει στην έδρα του Πανλευκάδιου.

Απέναντι στον Εθνικό ο Ν. Αμφίλοχος δεν “διαπραγματεύθηκε” τη νίκη, ήταν φανερά ανώτερος και πέτυχε τα τρία γκολ πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Στο 37ο λεπτό ο Τόσκα σημείωσε το 1-0 στο 40ο ο Κοντογιάννης με πλασέ διπλασίασε το σκορ και στο 45ο ο Χρηστογιάννης έγραψε το τελικό 3-0, ενώ προηγουμένως στο 42΄ ο Εθνικός είχε την ευκαιρία να μειώσει με πέναλτι που κέρδισε κι εκτέλεσε ο Παπαρούνης, αλλά ο Μανιάτης με έξοχη απόκρουση στη δεξιά του γωνία κράτησε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Ακολουθούν video του e-maistros.g με στιγμιότυπα του αγώνα και δηλώσεις των προπονητών.

Ν. ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ: Μανιάτης, Ρεπετσάς (80’ Ζοταϊ), Κωστακιώτης(67’ Μακρής), Κοκώνης , Μπεκατώρος, Μαλής, Νικολογιάννης(85’ Δράκος), Καλοκαίρης, Κοντογιάννης, Τόσκα(88’ Λαγοπάτης), Χρηστογιάννης.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μολώνης, Danas, Ευθυμιάδης(66’ Χρήστου), Μαλλάτος, Παπαρούνης(77’ Λέντζος), Γατσέλος(21’ Ντούσκας), Σιώρος(72’ Καραγκούνης), Μανιώτης, Σιδηρόπουλος, Κιούσης, Λάππας.