Ο Ν. Αμφίλοχος έδωσε το πρώτο παιγνίδι του στην Γ΄Εθνική και ηττήθηκε στην Πτολεμαΐδα με 2-1 από τον Μακεδονικό Φούφα, παρότι προηγήθηκε 0-1. Κομβικό σημείο του αγώνα η ισοφάριση των γηπεδούχων, που προήλθε από ένα ανεπίτρεπτο λάθος του τερματοφύλακα Κώστα Μανιάτη, βάσει της αξίας του και της εμπειρίας του.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Αμφιλοχίας ήταν ανώτερη και είχε τις πρωτοβουλίες με συνέπεια να γίνεται απειλητική χωρίς να διατρέξει κανένα κίνδυνο στην εστία της. Απόλυτα φυσιολογικά πήρε και το προβάδισμα στο σκορ, με σουτ του Τόσκα από το ύψος της μεγάλης περιοχής μετά από πάσα του Τσιούνη, Επιπλέον ο Ν. Αμφίλοχος είχε κι άλλες καλές φάσεις με κυριότερες κεφαλιά του Τσούνη μόλις άουτ στο 19ο λεπτό και στο 44΄ σουτ από τον Τσιούνη που εξουδετέρωσε ο Παπαδόπουλος.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι, που διανύουν την δεύτερη σεζόν τους στην Κατηγορία, πήραν μέτρα στο γήπεδο και επιδίωκαν την ισοφάριση, κάτι που δεν πέτυχαν στο 55ο λεπτό όταν το μακρινό σουτ από τον Τοπάλη εξοστρακίστηκε στο οριζόντιο δοκάρι. Όμως στο 65΄ο Τοπάλης εκτέλεσε κόρνερ κι ο Μανιάτης έχασε τη μπάλα σε μια εύκολη φάση, όπου έγινε το 1-1. Εμφανής η απογοήτευση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι στο 78ο λεπτό είχαν πολλά κενά στην άμυνα κι ο Τσικόπουλος έκανε την σέντρα για να διαμορφώσει το 2-1 ο εντελώς αφρούρητος Τοπάλης.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Γιάννης  Κερλίδης): Παπαδόπουλος, Χαραλαμπίδης , Σιδηρόπουλος , Πιριτζάους ,Τζουβάρας, Ασλαμπάλογλου , Δούφας, Τοπάλης (92’ Τσώτσος), Χάιτας ( 71’ Καλογιαννίδης ), Γκελοσάνι (60’ Τσικόπουλος ) , Ματούλας (80’ Φωτιάδης).
ΝΕΟΣ ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ (Λάκης Παπαχρήστος): Μανιάτης, Καλοκαίρης, Κορομηλάς, Κοκωνης, Μάλης, Μπεκατώρος, Τσιούνης Α, Νάκος,Τσιούνης Π., Τόσκα, Δρακος, Ζοτάι, Κούσης, Ρόκκος, Παγώνης, Νικολογιάννης, Λίλα .