Kαβάλα – ΑΟ Αγρινίου 106-119 : Γλίτωσαν την διπλή αυτοκτονία στην ματσάρα

Σε ένα παιχνίδι που ολοκληρώθηκε σε δύο δόσεις και μετά από 2 εβδομάδες (ο αγώνας διεκόπη στο ημίχρονο εξαιτίας ενός θέματος στην μπασκέτα), το Αγρίνιο αυτοκτόνησε στην κανονική διάρκεια και στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά τελικά επικράτησε στην παράταση επί της τρομερά αξιόμαχης Καβάλας, η οποία επέστρεψε δύο φορές από την “κόλαση” και στο τέλος “λύγισε” . Με αυτόν τον τρόπο ο οργανισμός της Αιτωλοακαρνανίας επέστρεψε στις εκτός έδρας επιτυχίες μετά την τρίτη αγωνιστική και το μεγάλο διπλό στο Ψυχικό κι ανέβηκε στο 7-11, με συνέπεια να πιάσει στην βαθμολογία τον Αίαντα Ευόσμου. Στην αντίπερα όχθη ο οργανισμός της Μακεδονίας γνώρισε την 17η ήττα του σε 18 παιχνίδια και πλέον όλα δείχνουν ότι πολύ δύσκολα θα αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό στην Β’ Εθνική. Από την μεριά των νικητών ξεχώρισε ο Fisher με 34 πόντους και επτά ασίστ, ενώ εξαιρετικοί ήταν επίσης οι Νικολαΐδης (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Τσούκας (14 πόντοι), Μπαζίνας Ν. (14 πόντοι, οκτώ ριμπάουντ) Τσουργιάννης (11 πόντοι, 13 ριμπάουντ), Lawton (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Ντίαθ (10 πόντοι, τρία ριμπάουντ). Για τους ηττημένους τρομερός ήταν ο Πουλιανίτης με 28 πόντους και δέκα ριμπάουντ, ενώ ο Johnson μπορεί να είχε 28 πόντους και επτά ριμπάουντ και να ήταν κομβικός στο τελευταίο διάστημα του αγώνα, αλλά ήταν αρκετά άστοχος με 7/30 σουτ.

Εάν χρειάζεστε λογιστικές υπηρεσίες, ή ηλεκτρονικά, στην Αθήνα και στην Αττική μπορείτε να απευθυνθείτε στο Λογιστικό Γραφείο του Γεωργίου Θεοδωρόπουλου και να διευθετήσετε την υπόθεσή σας, άμεσα.
Θεμιστοκλέους 4 Αθήνα, Τηλ: 2103303934 / Πληροφορίες ΕΔΩ.

O αγώνας ήταν απόλυτα ισορροπημένος στο ξεκίνημα του (9-9), το οποίο ήταν δείγμα της κρισιμότητας του παιχνιδιού. Κάπου εκεί το Αγρίνιο πήρε τα ηνία του αγώνα και με ηγέτη τον Lawton πήρε πλεονέκτημα εννιά πόντων (9-18), το οποίο διατήρησε μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (14-23). Βέβαια το σύνολο του Πενταζίδη δεν κατέθεσε εύκολα τα όπλα και πλησίασε στον πόντο (30-31). Ο χαρακτήρας του ντέρμπι παρέμενε αναλλοίωτος, με τους γηπεδούχους να μην προσπερνούν ποτέ και τους φιλοξενουμένους να οδηγούνται στην ανάπαυλα στο +3 (34-37).

Το συγκρότημα του Πενταζίδη συνέχισε από εκεί που σταμάτησε… δύο εβδομάδες πριν κι ισοφάρισε (37-37), αλλά η ομάδα του Πέρκου κυριάρχησε, έτρεξε ένα σερί 0-9 και αποκατέστησε το +9 (37-46). Οι Καβαλιώτες έκαναν ένα mini comeback και μείωσαν στους τέσσερις (42-46), όμως οι Αιτωλοακαρνάνες απάντησαν με ένα επιμέρους 1-11 και πήραν προβάδισμα 14 πόντων (43-57), την ώρα πήγαν στην τελική ευθεία του αγώνα με “προίκα” εννιά πόντων (50-59). O AOA δεν πτοήθηκε από την μικρή ανάκαμψη της Καβάλας και με γκολ – φάουλ του Δημήτρη Ντίαθ ξέφυγε εκ νέου με 14 πόντους (50-64), ενώ με εύστοχο περιφερειακό σουτ του Νικολαΐδη διατήρησε την διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα (58-74 στο 34′). Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν εγκατέλειψαν ούτε πάλι την προσπάθειά τους και έκλεισαν την ψαλίδα στους έξι (74-80 στο 37′), δύο βολές του Lawton στα 35” έγραψαν το 76-84, όμως οι φιλοξενούμενοι αυτοκτόνησαν στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα και το ματς πήγε στην παράταση.

Παρά το σοκ, το Αγρίνιο έφτασε ξανά στο +6 (90-96) και στο +7 (92-99), αλλά οι “κυανόλευκοι” έβγαλαν για ακόμη μία φορά σφυγμό κι ισοφάρισαν (99-99 στο 1:10 λεπτό πριν την λήξη) και μάλιστα προσπέρασαν στα 37” (101-100). Μετά από φάση διαρκείας, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στα 7” με 1/2 βολές του Π. Μπαζίνα κι ο αγώνας οδηγήθηκε στην δεύτερη παράταση. Οι “πορτοκαλί” βρέθηκαν πίσω στο σκορ (103-101), αλλά παρά τα πέντε φάουλ των Τσουργιάννη και Lawton πήραν ξανά αέρα δύο κατοχών (103-107), ενώ ένα δίποντο του Νικολαΐδη στα 100” έγραψε το 106-113 και έδωσε ξεκάθαρα τον πάνω χέρι στην ομάδα του. Τα πάντα τελείωσαν με δύο βολές του Π. Μπαζίνα στα 28”, χάρις στις οποίες οι Αγρινιώτες πήραν διαφορά 13 πόντων (106-119), που ήταν μην αναστρέψιμη.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 34-37, 50-59, 88-88, 101-101 (1η παράταση), 106-119

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Αγραφιώτης Ιωάν.-Δέλλας (Μπρίγκος)

Δεκάλεπτα: 14-23, 34-37, 50-59, 88-88, 101-101 (α’ πρτ.), (β’ πρτ)

ΚΑΒΑΛΑ(Πενταζίδης): Τζόνσον 28, Μπόζης 16 (3), Πουλιανίτης 28, Κριζέας 2, Απαζίδης 8 (2), Ευαγγελίδης, Πρίφτης 2, Πεχλιβανίδης 4, Γουέμπστερ 13, Τσέλλος 5 (1).

ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Πέρκος): Νικολαΐδης 13 (1), Καβαλιαράκης 10, Ντουζίδης, Π. Μπαζίνας 5, Καφέζας 2, Τσούκας 14 (3), Τσουργιάννης 11, Κυριλής 3 (1), Φίσερ 34 (1), Λότον 13, Θ. Μπαζίνας 14 (1).

πηγή: basketblog.gr