Νίκησε τον Οίακα, τους τραυματισμούς και τον... ιό!

Ο ΑΟ Αγρινίου χωρίς τους τραυματίες Μιχαλογλου και Γιαννακιδη και τον Σταματογιαννη με τον Γκρέκα να παίζουν επίσης τραυματισμένοι νίκησε τον Οίακα Ναυπλίου με σκορ 75 – 66, στο Αγρίνιο. Επίσης η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου δεν είχε το μεγάλο “όπλο” του φίλαθλου κόσμου, καθώς στις κερκίδες οι φίλαθλοι ήταν λιγοστοί, προφανώς λόγω     του ιού Covid-19.

Η αναμέτρηση έγινε στα πλαίσια της 21ης Αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας και η νίκη αυτή έφερε τον ΑΟΑ σε πιο ασφαλή θέση. Η εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων ήταν που τους χάρισε την επικράτηση, καθώς οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και το 20λεπτο ολοκληρώθηκε με προβάδισμα 3 πόντων για τον ΑΟ. Στο τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 6 πόντους, ενώ στα τελευταία λεπτά η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 12 πόντους για να κλείσει στο τελικό +9 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φραντσέσκι που σημείωσε 28 πόντους με 4 τρίποντα.

Ακολουθούν video με δηλώσεις των προπονητών και του Φραντσέσκι

Δεκάλεπτα: 17 - 16, 16 - 14, 25 - 22, 17 - 14.

Διαιτητές: Παναγιώτου - Παφίλης - Ελευθεριάδης.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Καμάρας 9, Μπερερής 10(2), Παπαχρήστος, Χατζηνικόλας 7(1), Φραντσέσκι 28(4), Χρήστου, Γιαννακίδης, Γκρέκας 8(1), Σταματογιάννης 6, Ψαράς 3(1), Κασσιούμης 4, Σταμίρης.

ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ (Χάρης Κουλουριώτης): Σιμιτζής 12(2), Ραζής 3(1), Κουμπούρας 6, Πασσολάρι, Παπαντωνίου 8(2), Τζόρτζεβιτς 2, Μιχόπουλος, Βύρλας 4, Καλλινικίδης 13, Σκορδάς 11, Μακρής, Ψημίτης 7.