Με πολλούς φιλάθλους στο πλευρό του, στον αγώνα μπαράζ των τριταθλητών της Β΄ Εθνικής, ο ΑΟ Αγρινίου ηττήθηκε (83 – 70) από τον Τρίτωνα στο Κλειστό της Ακράτας, οπότε βρίσκεται στην αναμονή για να προκύψει και δεύτερη επιλαχούσα θέση στην Α2.

Από το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της Αττικής πήρε (μικρό) προβάδισμα, το οποίο ο ΑΟΑ κρατούσε σε χαμηλά επίπεδα και βρίσκονταν σε απόσταση βολής. Όμως στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους, υπέρ του Τρίτωνα, η ομάδα του Αγρινίου μείωσε στους 14 πόντους στο 30ο λεπτό και στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου η διαφορά έπεσε στους 5 πόντους. Στα τελευταία λεπτά, ωστόσο, οι τυπικά γηπεδούχοι, που προηγούνταν από την αρχή, κράτησαν το προβάδισμα κι έφτασαν στη νίκη.

Η Διοίκηση του ΑΟΑ με Δελτίο Τύπου ευχαριστεί το φίλαθλο κόσμο που ταξίδεψε στην Ακράτα και στάθηκε δίπλα στους παίκτες και σε αυτό το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 20 - 17, 19 - 16, 24 - 16, 20 - 21.

Διαιτητές: Αναστόπουλος Α. - Τσιμπούρης.

Α.Ο. ΤΡΙΤΩΝ (Μιχάλης Μιχελάκος): Κούτουλας, Ψαρόπουλος 16(2), Καλαντζής 11(2), Σπυριδάκης, Ντιμπ 11(2), Νικολακόπουλος 3(1), Μαλτέσιος 26, Ύμερι, Κουκουνιάς 2, Βερτούδος, Τσούτσος 14(2).

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 1, Μπερερής 8, Μιχάλογλου 24(3), Καπινιάρης 2, Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης 3(1), Γκρέκας 20(2), Μήτσου 11(2), Ψαράς 1, Σαπλαούρας, Σταμίρης.