Ο ΑΟ Αγρινίου υποδέχονταν τον Φίλιππο Βέροιας την 26η Αγωνιστική του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Μπάσκετ και οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν το τελευταίο τους χαρτί για να μπουν με πολλές πιθανότητες στην διεκδίκηση της 2ης θέσης. Το απέδειξαν στο παρκέ, όπου η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου χρειάστηκε να φθάσει την παράταση για να επικρατήσει 89 – 85, από 78-78 της κανονικής διάρκειας, πετυχαίνοντας έτσι την 19η νίκη της στο πρωτάθλημα. Παράλληλα προέκυψε η ήττα της Ελευθερούπολης στο Βόλο και ο ΑΟΑ είναι πλέον μόνος δεύτερος.

Σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα στον Βόλο οι φιλοξενούμενοι με νίκη θα βρίσκονταν μόλις ένα βαθμό πίσω από την προνομιούχο δεύτερη θέση κι έχοντας αυτό το στόχο ξεκίνησαν τον αγώνα στο Αγρίνιο καταθέτοντας ό,τι περισσότερο μπορούσαν. Αυτό φάνηκε να αιφνιδίασε τον ΑΟΑ και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 13 πόντων. Και η μεγαλύτερη ακόμη ζημιά για τον ΑΟΑ ήταν, ότι λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ο Αντώνης Μιχάλογλου αποβλήθηκε με υπόδειξη για δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ. Πάντως η ομάδα του Αγρινίου αντέδρασε και ισοφάρισε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως στο φινάλε του ημιχρόνου ο Φίλιππος προηγήθηκε με έναν πόντο (42-41).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν τις προσπάθειές τους χωρίς κάποια να αποκτά σημαντικό προβάδισμα και βρίσκονταν κοντά στο σκορ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Στα 12 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο ΑΟΑ με τρίποντο του Διονύση Καπινιάρη ισοφάρισε και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο αποφασιστικοί, με περισσότερα ψυχικά και σωματικά αποθέματα και πήραν προβάδισμα που διατήρησαν έως το τέλος.

Διαιτητές: Τσιαπλής - Κατωτικίδης.

Δεκάλεπτα: 15 - 28, 26 - 14, 24 - 24, 13 - 12, 11 - 7.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 20, Μπερερής 3, Μιχάλογλου 4, Καπινιάρης 18(1), Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης, Γκρέκας 20(1), Μήτσου 16(4), Ψαράς 8, Σαπλαούρας, Σταμίρης.

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Δημήτρης Γκίμας): Παπαδόπουλος 2, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης, Πονόπουλος, Βάλλιος 14(3), Τσιακλάγκανος 5, Καβαργύρης, Κοθράς 21(2), Παραπούρας 10(2), Σουτζόπουλος 12(1), Καντάρκος 21(3).