Τρίτη συνεχόμενη ήττα για τον Α.Ο. Αγρινίου και μάλιστα δεύτερη διαδοχική εντός έδρας, αφού

η Χαλκηδόνα επικράτησε 79 - 80 στην παράταση, στην αναμέτρηση της 17ης Αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Μπάσκετ. Έτσι η σταθερότητα της 2ης θέσης έχει πλέον χαθεί και συνεπώς πρέπει να γίνει εντονότερη προσπάθεια στη συνέχεια. Πάντως η διαιτησία ήταν (επιεικώς) μεροληπτική υπέρ της Χαλκηδόνας.

Στη μεγαλύτερη διάρκειά του αγώνα οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, αφού ο ΑΟΑ δεν μπορούσε να πάρει διαφορά που θα του έδινε “αέρα” νίκης. .Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι πήραν μικρό προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο η ομάδα του Αγρινίου υπερσκέλισε στο τρίτο δεκάλεπτο και πέρασε μπροστά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με οκτώ πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως οι φιλοξενούμενοι κάλυψαν τη διαφορά και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί προηγήθηκε η ομάδα της Μακεδονίας λίγο πριν το φινάλε και κράτησε μέχρι το τέλος το προβάδισμα και τη νίκη, σε ένα παιχνίδι που εκτέλεσε 38 βολές (!) και αποβλήθηκαν με 5 φάουλ (από τον ΑΟΑ) ο Μπερερής στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου και ο Τασόπουλος λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Δεκάλεπτα: 22 - 21, 15 - 20, 18 - 11, 16 - 19, 8 - 9 (παρ.).

Διαιτητές: Καλογερόπουλος - Τσουμαχίδης.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 14(1), Μπερερής 3, Μιχάλογλου 21(3), Καπινιάρης 6, Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης, Γκρέκας 10(2), Μήτσου 23(2), Ψαράς 2, Σαρρής, Σταμίρης.

Α.Μ.Σ. ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ (Θανάσης Τέντσος): Σπύρας 5(1), Μαρκίδης, Δανάκης 8(1), Τσακαλέρης 16, Παπαδόπουλος 3, Λαΐδης, Μυλωνίδης 14(2), Κούτε, Δελίδης 18(1), Σικαλίδης 13(1), Φυλακτός 3(1).