Εμφάνιση με στοιχεία πολύ ώριμης αγωνιστικότητας πραγματοποίησε ο ΑΟ Αγρινίου κόντρα στον φιλοξενούμενο Ερμή Λαγκαδά και επικράτησε 68-62 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας. Ήταν μια μεστή και στιβαρή ομαδική παρουσία η οποία αφήνει περιθώρια για αισιοδοξία, αλλά ο προπονητής του ΑΟ θέλησε να μην μιλήσει για πρωταγωνιστικό στόχο. Άλλωστε υπάρχουν πολλά νέα πρόσωπα στο ρόστερ...

Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου απέναντι στον Ερμή ήταν σύνολο που ήξερε πως να διαχειριστεί το παιγνίδι στις πλείστες των περιπτώσεων και ειδικά όταν πήρε διαφορά στο σκορ, πριν το τέλος του ημιχρόνου, παρότι η αναμέτρηση έδειχνε πως θα πάει πόντο- πόντο. Βέβαια ο τεχνικός των φιλοξενούμενων το απέδωσε σε προβλήματα της δικής του ομάδας, μα δεν θα μπορούσε να είναι μόνο έτσι, αφού ο ίδιος λίγο μετά αναφέρθηκε σε υψηλούς στόχους για την ομάδα του στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 13 - 17, όμως ο ΑΟΑ με καταπληκτική άμυνα και πολύ ορμή στην επίθεση τους εξώθησε σε λάθη και αντιαθλητικά φάουλ στην δεύτερη περίοδο. Με τον ασταμάτητο 18χρονο Ψαρά, τον συγκλονιστικό (ειδικά στην άμυνα) Μήτσου και τον ψύχραιμο Καπινιάρη η ομάδα του Αγρινίου πήρε προβάδισμα κάνοντας σερί 10 - 0 και ολοκλήρωσε το ημίχρονο με διαφορά 10 πόντων. Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε έως τους είκοσι πόντους και παρά τα κάποια διαιτητικά λάθη, αλλά και την δική τους χαλαρότητα οι γηπεδούχοι πήραν εύκολα τη νίκη με το τελικό 68 - 62.

Δεκάλεπτα: 13 - 17, 24 - 10, 14 - 12, 17 - 23.

Διαιτητές: Τσιαπλής - Κατωτικίδης.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 3, Σταμίρης, Μιχάλογλου 11(1), Καπινιάρης 13, Τσατάς, Σταμούλης 5(1), Γκρέκας 6, Μήτσου 18(4), Ψαράς 10(2), Σαρρής 2.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Δημήτρης Τσούρμας): Μήνου 3, Παπαπασχάλης, Μάρουσιτς 25(4), Τσιρογιάννης 12, Ράπι, Παρίτσης 13(2), Καμαριώτης 5, Πλιούκας, Γκαμούρας 4, Χριστοδούλου, Κωνσταντινίδης.