Στα πρόθυρα της ανόδου στην Α2 Εθνική του Μπάσκετ βρίσκεται πλέον ο Χ. Τρικούπης Μεσολογγίου, έπειτα από την εντός έδρας ήττα της Καβάλας από το Ανατόλια (64-68) και σε συνδυασμό με την δική του επικράτηση απέναντι στο Στρατώνι (78-67). Η ήττα της Καβάλας ήταν, δε, ένα ακόμα ευεργετικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Μεσολογγίου, η οποία λίγες μέρες πριν επωφελήθηκε από τη νίκη του ΑΟ Αγρινίου επί της Μακεδονικής ομάδας, ένας ΑΟΑ που αυτή την Αγωνιστική ηττήθηκε 52-51 στην Ξάνθη,

Η νίκη του Χ. Τρικούπη

Ένα βήμα μακριά απο το “όνειρο” της ανόδου βρίσκεται ο Τρικούπης Μεσολογγίου που επικράτησε του Στρατωνίου με 78-67 και πρέπει πλέον να καταγράψει νίκη κόντρα σε Χαλκηδόνα και Γέφυρα, εκτός έδρας. Στο πρώτο δεκάλεπτο το Στρατώνι προβλημάτισε την ομάδα του Μεσολογγίου, η οποία έλεγξε τον αγώνα στη συνέχεια και με διψήφιες διαφορές στο σκορ έφτασε στο τελικό 78-67.

Διαιτητές: Καρακάσης-Καρπάνος

Δεκάλεπτα: 20-23, 20-14, 21-13, 17-17.

Γ.Σ.Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου: (Δημητριάδης) Γυφτάκης, Βουρνάς 4, Ντόβας 6, Ξηρός 2, Μουράτογλου 8, Σταυρόπουλος 20(2), Περρωτής 16, Τριπολίδης Δ. 1, Αδαμόπουλος 7(1), Τσαπατώρης, Πολίτης 14(2).

Σ.Α.Στρατώνι: (Χατζούλης) Σπύρας 6(2), Μητσάκης 16, Καραμανώλης, Δελίδης 10(1), Στοιτσης, Φλιάτης Ι. 6, Λευκαδίτης 4, Φλιάτης Γ. 8(1), Δασκαλόπουλος 17, Πονόπουλος.

Ήττα για τον ΑΟΑ

Οι δηλώσεις του Γιάννη Διαμαντάκου, μετά τον αγώνα στην Ξάνθη, δίνουν με τον καλύτερο – αλλά και διακριτικό - τρόπο το στίγμα της αναμέτρησης: “Απέναντι σε μια ομάδα που έπαιζε όλη τη χρονιά σε αυτό τον αγώνα δεν καταφέραμε να κάνουμε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη μας. Μας στοίχισε ο τραυματισμός του Μπερερή στα τελευταία λεπτά και σίγουρα καταλυτικό ρόλο ως προς το αποτέλεσμα έπαιξε και η διαφορά στις βολές που ήταν 23 - 13 υπέρ της αντίπαλης ομάδας και γενικότερα η κατανομή των σφυριγμάτων. Συνεχίζουμε για τον επόμενο αγώνα ο οποίος κρύβει παγίδες σε όλα τα επίπεδα και για όλους”.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με διαφορά 3 πόντων και ο ΑΟ Αγρινίου πήρε προβάδισμα στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, με συνέπεια στο ημίχρονο η διαφορά να φτάσει στους 10 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ασπίδα μείωσε στους δύο πόντους και στο τέλος έφτασε στη νίκη με διαφορά ενός πόντου.

Δεκάλεπτα: 13 - 10, 11 - 24, 18 - 10, 10 - 7.

Διαιτητές: Σιταρίδης - Λουλουδιάδης.

Α.Π.Σ. ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ (Κωνσταντίνος Ιωαννίδης): Αμούτζιας 13(2), Παπαδάκης 11, Γρούδος 5(1), Τσιώγκας 3, Στεφανίδης, Κλωνάρας 5, Άνθης, Κουτσογιάννης 11, Γκέλιος 1, Απιδόπουλος, Σαββίδης 3(1), Μασμανίδης.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 8(2), Μπερερής 12, Κυριλής Θ., Μουρατίδης 6(1), Γκρέκας 2, Κυριλής Δ. 2, Τάσσος 3, Κασαμπαλής 2, Μήτσου 16(5), Ρέντζιος, Τάγκας.