Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο ΑΟ Αγρινίου και μάλιστα μέσα στην δυνατή έδρα του Στρατωνίου, όπου επικράτησε 48-69! Όπως φανερώνει και το σκορ η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου ήταν εντυπωσιακή στην άμυνα κι αυτό της έδωσε τη δυνατότητα να λειτουργήσει με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση επιθετικά για να φτάσει στην νίκη με εικοσιένα πόντους διαφορά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλά ο ΑΟΑ με επιμέρους 5 – 0 στα τελευταία λεπτά προηγήθηκε με 13 – 8. Η απόδοση του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν καθοριστική καθώς δεν έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να επανέλθουν στο σκορ και ο ΑΟΑ συντήρησε την διαφορά του +5, παρότι έφτασε να προηγείται και με 12 – 22 στα μέσα της δεύτερης περιόδου.

Με το ημίχρονο το σκορ να βρίσκεται στο 20 – 30, στη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα του Αγρινίου περιόρισε το Στρατώνι πάλι σε μονοψήφιο αριθμό πόντων, αλλά αυτή τη φορά είχε αποδοτικότερες επιλογές στην επίθεση και προηγήθηκε με διαφορά 19 πόντων. Έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο το προβάδισμα διατηρήθηκε, παρότι οι άμυνες άνοιξαν, με συνέπεια ο ΑΟΑ να δεχθεί 19 πόντους αλλά και να πετύχει 21 πόντους.

Δεκάλεπτα: 8 – 13, 12 – 17, 9 – 18, 19 – 21.

Διαιτητές: Σιμητόπουλος – Γαζέτας.

Σ.Α. ΣΤΡΑΤΩΝΙΟΥ (Γιάννης Χατζούλης): Σπύρας, Μητσάκης 13(2), Καραμανώλης 2, Δελίδης, Σαμαράς 13(3), Φλιάτης Ι. 7, Λευκαδίτης 2, Φλιάτης Γ. 2, Πολιτόπουλος 7(2), Δασκαλόπουλος 2, Πονόπουλος, Κατσούλης.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 8, Μπερερής 18, Κυριλής Θ. 2, Μουρατίδης 9(1), Γκρέκας 7(1), Κυριλής Δ., Τάσσος 13, Κασαμπαλής 3, Μήτσου 6, Σταύρου, Ρέντζιος, Τάγκας 3(1).

Διαμαντάκος: “Συγκεντρωνόμαστε στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Χαλκηδόνα”

Ο προπονητής του VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ έχοντας γνώση της έλειψης συγκέντρωσης που παρουσίασαν οι παίκτες του μετά την μεγάλη εκτός έδρας νίκη στις Σέρρες, σε δηλώσεις του, έδωσε άμεσα το... μύνημα: “Παρά το γεγονός ότι κερδίσαμε με διαφορά 21 πόντων, είχαμε δουλέψει όλη την εβδομάδα σκληρά για να φτάσουμε σε αυτό το αποτέλεσμα και κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού χρειάστηκε να προσπαθήσουμε πάρα πολύ. Είναι πολύ σημαντική νίκη με μια καλή εμφάνιση τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, η οποία μας δίνει αρκετή αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια. Εάν βέβαια συνεχίσουμε να δουλεύουμε με την ίδια ένταση και σοβαρότητα. Αυτό που μας ενδιαφέρει πλέον και στο οποίο συγκεντρωνόμαστε κατά 100% είναι το επόμενο εντός έδρας παιχνίδι με τη Χαλκηδόνα”.