Ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Μπάσκετ ολοκληρώθηκε χθες για τον ΑΟ Αγρινίου κι αυτό συνοδεύτηκε από νίκη, καθώς επικράτησε 73 – 58 των Μαχητών Πειραματικού Πεύκω στο Κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου και ήταν η 6η νίκη για την ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου, η οποία έφτασε στους 20 βαθμούς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΑΟΑ προηγήθηκε με 18 – 10, όμως οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο πέρασαν μπροστά στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο με το υπέρ τους 32 – 29. Στο δεύτερο ημίχρονο ο VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ πήρε ξανά προβάδισμα με επιμέρους σκορ 22 – 13 και στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασε στην τελική επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 18 – 10, 11 – 22, 22 – 13, 22 – 13.

Διαιτητές: Καρακάσης – Κωνσταντινίδου.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 4, Μπερερής 8, Κυριλής Θ. 8(2), Μουρατίδης 13(3), Κυριλής Δ. 3(1), Ρέντζιος, Τάσσος 6, Γκρέκας 13(1), Μήτσου 13(3), Σταύρου, Κασαμπαλής 5, Τάγκας.

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ (Δημήτρης Γεροφώτης): Βογιατζής 5(1), Καραγιαννίδης, Αρνίδης 6(2), Δήμας 13(2), Παπαδόπουλος 6, Χατζημιχαηλίδης 4(1), Στόλης 10, Κωνσταντινίδης, Μπάκος 8(1), Βαγιάτης, Βαϊντερλής, Βελισσαρίου 6.

Ακολουθούν video με δηλώσεις των προπονητών Δημήτρη Γεροφώτη και Γιάννη Διαμαντάκου όσο και των καλαθοσφαιριστών Λέανδρου Βογιατζή και Θοδωρή Κυριλή.