Για τη 10η Αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας η ομάδα του ΑΟ Αγρινίου κέρδισε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου τους Τιτάνες Παλαμά με 86 – 62 και ήταν η τέταρτη νίκη και η δεύτερη εντός έδρας και η δεύτερη σερί επικράτηση στο τρέχον πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την από την αρχή του αγώνα αποφασισμένοι να φτάσουν στα στάνταρς της απόδοσης που χρειάζονταν και μπορούν, οπότε προηγήθηκαν με 20 – 10 και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 30 – 19 υπέρ τους. Στην δεύτερη περίοδο ο ΑΟΑ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο ημίχρονο προηγούνταν 53 – 35. Μπορεί στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι να μείωσαν στους έντεκα πόντους, όμως η ομάδα του Αγρινίου έφτασε στο τέταρτο δεκάλεπτο τη διαφορά μέχρι και τους 20 πόντους και το παιχνίδι έληξε 86 – 72.

Δεκάλεπτα: 30 – 19, 53 – 35, 65 – 54, 86 – 72.

Διαιτητές: Λογοθέτης – Κανελλόπουλος.

 

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 7, Μπερερής 10, Κυριλής Θ. 7, Μουρατίδης 17(4), Κυριλής Δ. 3(1), Ρέντζιος 2, Τάσσος, Γκρέκας 14(2), Μήτσου 4, Σταύρου 10(2), Κασαμπαλής 12, Τάγκας.

 

Γ.Σ. ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ (Χάρης Φόρος): Κουσιάντζας 10, Μπιζιώτης 3(1), Τσούμας, Γεωργαντζάς 10(1), Κατσαδούρος, Μηλιώνης 18(4), Τσιμούρτος, Αρχοντούλης, Μακρής 5(1), Μανδαλάκης 16(1), Αποστολάκης 10.

 

φωτο: Thomas Pappas

 

Ακολουθούν video με δηλώσεις των προπονητών και των καλαθοσφαιριστών Κώστα Κουσιάντζα (Τιτάνες) και του Τάσου Κασαμπαλή (ΑΟΑ)

 

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (10η)

 

Ίκαροι Σερρών-Χαρίλαος Τρικούπης 75-66

 

Φάρσαλα-ΓΑΣ Χαλκηδόνας 72-70

 

Στρατώνι-Γέφυρα 67-43

 

Μαχητές/Πειραματικό-Ευρώπη Πευκοχωρίου 74-69

 

Ανατόλια-Ελίμεια 88-45

 

ΑΟ Αγρινίου -Τιτάνες Παλαμά 86-72

 

Ασπίδα Ξάνθης-Καβάλα 68-74

 

Ρεπό: Ερμής Λαγκαδά

 

 

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

1. Ίκαροι Σερρών 18 (8-2)

 

2. Χαρίλαος Τρικούπης 18 (8-2)

 

3. Φάρσαλα 16 (6-4)

 

4. Καβάλα 16 (6-4)

 

5. Ερμής Λαγκαδά 15 (6-3)*

 

6. Ευρώπη Πευκοχωρίου 15 (6-3)*

 

7. Στρατώνι 15 (5-5)

 

8. Μαχητές/Πειραματικό 14 (5-4)*

 

9. Ασπίδα Ξάνθης 13 (4-5)*

 

10. Ανατόλια 13 (4-5)*

 

11. ΑΟ Αγρινίου 13 (4-5)*

 

12. ΓΑΣ Χαλκηδόνας 13 (3-7)

 

13.Γέφυρα 11 (2-7)*

 

14. Ελίμεια 10 (1-8)*

 

15. Τιτάνες Παλαμά 10 (1-8)*

 

*Έχουν κάνει το ρεπό τους

 

 

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (11η, 17/12):

 

Χαρίλαος Τρικούπης-Φάρσαλα

 

ΓΑΣ Χαλκηδόνας-Στρατώνι

 

Γέφυρα-Ασπίδα Ξάνθης

 

Ευρώπη Πευκοχωρίου-Ερμής Λαγκαδά

 

Ελίμεια-Μαχητές/Πειραματικό

 

Τιτάνες Παλαμά-Ανατόλια

 

Καβάλα- ΑΟ Αγρινίου

 

Ρεπό: Ίκαροι Σερρών