Στην  6η Αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας ο Χαρίλαος Τρικούπης κέρδισε εκτός έδρας στο τοπικό ντέρμπι τον Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου,  με  81 – 62, διατηρώντας την θέση του στην κορυφή της βαθμολογίας με «συγκάτοικο» την ομάδα των Σερρών, η οποία επίσης νίκησε, Ο  Α.Ο.Α. βρίσκεται  στους 8 βαθμούς, που «συνωστίζονται» πέντε ομάδες στις θέσεις 8 έως 12.

Στο κατάμεστο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν ανώτεροι  και προηγήθηκαν από την αρχή κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 9 πόντων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Χ. Τρικούπης προηγήθηκε με 13 - 28, οι γηπεδούχοι μείωσαν με σερί 10 - 0 στους πέντε πόντους, όμως το ημίχρονο έκλεισε με διαφορά δέκα  πόντων για την ομάδα του Μεσολογγίου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Χ. Τρικούπης είχε τους τρόπους να διατηρεί τη διαφορά κι  έφτασε στη νίκη.
Πρώτος σκόρερ του Α.Ο.Α. ήταν ο Μπάμπης Μουρατίδης με 17 πόντους και ακολούθησε ο Τάσος Κασαμπαλής με 14. Για τον Τρικούπη πρώτοι σκόρερ ήταν ο Νάσος Περρωτής και ο Μιχάλης Πολίτης με 18 πόντους και ακολούθησε ο Ντίνος Σταυρόπουλος με 13.

Δεκάλεπτα: 10 - 19, 25 - 35, 43 - 58, 62 - 81.

Διαιτητές: Ζακεστίδης - Μηλαπίδης.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 3, Μπερερής 2, Κυριλής Θ., Μουρατίδης 17(3), Κυριλής Δ. 5(1), Ρέντζιος, Γκρέκας 6, Μήτσου 7(2), Σταύρου 8, Κασαμπαλής 14, Τάγκας.

Γ.Σ. ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Ιωάννης Δημητριάδης): Γυφτάκης 3, Βουρνάς 5(1), Λειβαδάς 3(1), Ντόβας 8, Ξηρός, Μουράτογλου, Σταυρόπουλος 13(1), Περρωτής 18, Τριπολίδης, Καραγκιολίδης 6, Αδαμόπουλος 7, Πολίτης 18(4).