Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος του δευτέρου Ομίλου της Β’ Εθνικής κατηγορίας, ο ΑΟ Αγρινίου ηττήθηκε στο Λαγκαδά από τον τοπικό Ερμή με 70-64 στην παράταση.

Στα πρώτα λεπτά η ομάδα του Αγρινίου μπήκε καλά, προηγήθηκε με διαφορά οκτώ πόντων όμως οι γηπεδούχοι στο φινάλε της πρώτης περιόδου προηγήθηκαν με δύο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ερμής  πήρε διαφορά και προηγήθηκε  στο ημίχρονο με 34-22. Ο ΑΟΑ  αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε στους τέσσερις πόντους  και στο τελευταίο  δεκάλεπτο,  παρότι έμεινε με πέντε  πόντους πίσω στο σκορ, σε χρόνο  1′ 30” πριν τη λήξη με δύο τρίποντα προηγήθηκε με έναν πόντο.

Οκτώ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με μία βολή. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν μικρή διαφορά και τελικά έφτασαν στη νίκη με 70-64.

Δεκάλεπτα : 16-14, 34-22, 42-38, 57-57 (κ.α.), 70-64

Διαιτητές : Γερακίνης – Ξέρας

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Δημήτρης Τσούρμας) : Καϊκλής, Αμπατζής 9(2), Μίνου 1, Ελευθεριάδης, Τοπουζίδης 16(4), Μάρουσιτς 13(1), Παρίτσης 2, Πιλκούδης 4, Αβοκάτος, Γκαμούρας 11, Μέλλιος, Κοτσάνος 14

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης) : Τασόπουλος 9(1), Μπερερής 2, Κυριλής Θ., Μουρατίδης 14(4), Γκρέκας, Κυριλής Δ. 2, Ρέντζιος, Κασαμπαλής 6, Μήτσου 3, Σταύρου 13(2), Τάγκας 15(3)