Ο «Δαυίδ» νίκησε τον «Γολιάθ» και δεν χρειάζεται ιδιαίτερη διαφήμιση η ομάδα του Αίολου Αστακού που μπήκε στο παρκέ του ΔΑΚ Αγρινίου για να διευρύνει το τρομερό σερί των 25 νικών σε 25 αγώνες, πέραν της ανόδου στην Α2 Εθνική του μπάσκετ. Όμως οι παίκτες και ο προπονητής του ΑΟ Αγρινίου είχαν… αντιρρήσεις, όχι επειδή επιδίωκαν να «χαλάσουν» το σερί του Αίολου, μα για να δείξουν στον εαυτό τους και στον ενθουσιώδη φίλαθλο κόσμο τους πως αυτή η ομάδα δεν έχει πιάσει «ταβάνι».  Η ομάδα του Αγρινίου με απίστευτο πάθος στο παιγνίδι της αναδείχθηκε νικήτρια 75-73 στην παράταση και χάρισε ανεπανάληπτες στιγμές στον κόσμο της που «πλημμύρισε» τις κερκίδες.

ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ

75

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ

73

Στην αρχή του παιγνιδιού κυριαρχούσε η νευρικότητα  και η  αστοχία, αλλά ο ΑΟΑ κατάφερε να τελειώσει το δεκάλεπτο με 17-15 υπέρ του και στην 2η περίοδο  ήταν καταιγιστικός  σε άμυνα και επίθεση με πολλή ενέργεια από τους παίκτες του, οι οποίοι με άμυνα για σεμινάριο περιόρισαν τους πρωταθλητές στους  7 πόντους. Πέντε τρίποντα για την ασταμάτητη  ομάδα του Αγρινίου, τα τρία ο Ναούμης, από ένα Παραπούρας και Γεωργούλας και ημίχρονο με δεκατρείς πόντους διαφορά,  35-22.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι διαιτητές έκαναν λάθη κατά των γηπεδούχων και στα τρία λεπτά είχαν καταλογίσει πέντε φάουλ σε παίκτες του ΑΟΑ, έναντι κανενός στους φιλοξενούμενους. Ο Αίολος μπήκε ήδη πιο αποφασιστικά και δεν ήθελε και πολύ για να μειώσει τη διαφορά. Πίεση ψηλά στην άμυνα, αιφνιδιασμός και ο Κακλαμάνος να «γράφει» συνεχώς. Αλλά Μπαρούχας, Μήτσου και Μπερερής κράτησαν «όρθιο» επιθετικά τον ΑΟΑ που διατήρησε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (47-43).

Στο  τελευταίο δεκάλεπτο ο  Α.Ο.  με τον Γεωργούλα πρωταγωνιστή προηγήθηκε 55-48, αλλά  ο Αίολος δεν… αστειεύονταν και ισοφάρισε  (55-55). Το παιχνίδι βάδιζε πόντο- πόντο και  στα 27 δευτερόλεπτα  πριν τη λήξη  το σκορ ήταν  60-62 υπέρ του Αίολου, όμως ο Μήτσου με δύο  βολές έκανε το  62-62. Ο Κακλαμάνος επιχείρησε  άσχημη  πάσα, ο Ναούμης έφυγε  στον αιφνιδιασμό και παρότι  είχε διάδρομο προς το καλάθι και τέσσερα  δευτερόλεπτα στην διάθεσή του, από απειρία,   πέταξε την μπάλα για  τρίποντο νομίζοντας πως  δεν προλάβαινε.

Το  παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ο  κορυφαίος του γηπέδου Κώστας Γεωργούλας το... πήρε πάνω του, αδιαφορώντας για τα μεγέθη του αντιπάλου! Με δύο τρίποντα (το ένα πολύ μακριά), με ριμπάουντ στην άμυνα κι ευστοχία στις βολές ο ΑΟΑ προηγούνταν 75-72. Έχασε, όμως, τις δυο τελευταίες κι έγινε το  φάουλ στον Κιτσούλη 4  δευτερόλεπτα πριν  τέλος. Αυτός σκόραρε στη μια (75-73)  και το παιγνίδι κάπου εκεί τελείωσε.

Στατιστικά

Α.Ο. Αγρινίου: βολές: 19/30 -  δίποντα: 16/35 - τρίποντα: 8/22 - Αμυντικά ριμπάουντ: 37 -επιθετκά ριμπάουντ:6  - Λάθη:15 -  Ασίστ:8

Αίολος Αστακού: βολές: 20/43 - δίποντα: 19/49 - τρίποντα: 5/18 - Αμυντικά ριμπάουντ:30 - Επιθετικά ριμπάουντ 9 -  Λάθη:11 - Ασίστ:8

Δεκάλεπτα:Α:17-15 Β:35-22 Γ:47-43 Δ:62-62 Π:75-73

Α.Ο.Α. (Χρήστος Μυριούνης): Κυριλής, Μπερερής 12, Παραπούρας 7(1), Ναούμης 13(3), Μπαρούχας 7, Σκαρλάτος, Μήτσου 9(1), Γεωργούλας 23(3), Αναστασάκης 4, Πουρνάρας, Κόκκιος, Δασκαλάκης

ΑΙΟΛΟΣ (Μιχάλης Κουταλιανός): Μπρόζος 14(1), Μπεκατώρος, Παππάς 9(2), Θανόπουλος 1, Κακλαμάνος 16(2), Κιτσούλης 11, Καλατζής, Χαρισμίδης 1, Λυμπάρης 12, Μακρής 2, Κατσαρές 7

Ακολουθούν video από τις τελευταίες στιγμές του αγώνα και το τι ακολούθησε με τη λήξη.

Ακόμη οι δηλώσεις από Χρήστο Μυριούνη, Κώστα Γεωργούλα, Μιχάλη Κουταλιανό.