Άλλη μια νίκη, την 8η συνεχόμενη και 18η συνολικά χρειάζεται  ο Χαρίλαος Τρικούπης κόντρα στον Κεραυνό Αιγίου για να είναι οριστικά τρίτος με τη λήξη του πρωταθλήματος στην Γ΄Εθνική και ν’ αγωνιστεί στο μπαράζ (με τον Τρίτωνα) για επιλαχούσα θέση  που θα  τον φέρει στην Β´ Εθνική.

Στο Ναύπλιο, την  περασμένη Αγωνιστική,  πέρασε νικηφόρα κόντρα στον τοπικό Οίακα με σκορ 57-71 κι έτσι   διατηρήθηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.  Η ομάδα του Παναγιώτη Ζωντού έδειξε απ’ την αρχή τις διαθέσεις της και ξεκίνησε πολύ καλύτερα απ’ τους  γηπεδούχους, οπότε προηγήθηκε με το εντυπωσιακό 10-25 στο πρώτο δεκάλεπτο και 28-39 στο ημίχρονο.  Αξιοσημείωτο πως ο  Γεωργιάδης  σημείωσε τους  18 από τους 20 συνολικά πόντους του στο διάστημα των δύο πρώτων περιόδων. Στο δεύτερο ημίχρονο  η ομάδα του Μεσολογγίου έλεγχε το σκορ και τον αγώνα, που τελικά αποδείχθηκε ιδιαίτερα εύκολος κι έφτασε στη  νίκη με σκορ 57-71.

Δεκάλεπτα: 10-25, 28-39, 41-55, 57-71

ΟΙΑΞ  (Νόντας): Σταθογιαννόπουλος, Κοσιώρης 21 (1), Παζαράς 6, Οικονόμου 7 (1), Κατσαλούλης 4, Παπασαράντος 1, Ευστρατίου 5, Παπαμήτρου 2, Μπαλτζής 11 (3)

Χ. ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ  (Ζωντός): Ιωάννου 6 (2), Βουρνάς 6, Καρέτσος 1, Δημητρόπουλος 4 (1), Μπαλτάς, Σταυρόπουλος 18 (3), Τριπολίδης, Γεωργιάδης 20, Παπαγεωργίου, Ψάλτου 16.

Γιώργος Παπαϊωάννου για την εφημερίδα «Συνείδηση»