Ότι ο  Αίολος Αστακού διαθέτει ρόστερ,  προπονητή και οργάνωση μεγαλύτερης Κατηγορίας κι αυτό τον καθιστούσε πρώτο φαβορί στον Βόρειο Όμιλο της Β΄Εθνικής, ήταν γνωστό από την αρχή του πρωταθλήματος. Γι’ αυτό πολλοί περίμεναν ότι θα στεφθεί πρωταθλητής. Εκείνο που ελάχιστοι φαντάζονταν ήταν πως αυτή η νεοφανής σε υψηλά επίπεδα ομάδα  θα διαθέτει τόσο σπάνια αγωνιστική συνέπεια που να δημιουργεί ρεκόρ, τα οποία μοιάζουν ακατάρριπτα. Η νίκη επί της ΑΕΛ μέσα στην Λάρισα (φωτο κάτω) με 66-68 έδωσε στην ομάδα του Αστακού και μαθηματικά τον τίτλο και την άνοδο στην Α2, αλλά αυτό θα γίνονταν ούτως ή άλλως.

Με το νικηφόρο πέρασμα (και) από αυτή την έδρα η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού αφενός διεύρυνε το ήδη «αστρονομικό» ρεκόρ με 24 νίκες σε 24 παιγνίδια, αφετέρου φαίνεται πια πολύ πιθανό (για ορισμένους σίγουρο) ότι το ρεκόρ αυτό θα φτάσει στο «28 στα 28» και ο Αίολος θα ολοκληρώσει το πρωτάθλημα μόνο με νίκες!!!

Μεγάλη ήταν  και η συμπαράσταση του κόσμου του Αίολου στην Λάρισα, όπου οι φιλοξενούμενοι «δάμασαν» την ΑΕΛ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 21-18 στην πρώτη περίοδο με καλύτερους τους Τσούτσο και Πολίτη, αξιοποιώντας την δυναμική της έδρας και τη δική τους μεγάλη αξία. Ο Αίολος με πολλές επιλογές στη επίθεση κάλυψε άμεσα την διαφορά τω τριών πόντων και ισοφάρισε  32-32 στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνα ήταν ο καταλυτικός παράγοντας για τον  Αίολο, που περιόρισε στους 12 πόντους την ΑΕΛ και πέρασε  μπροστά με 44-50, τελειώνοντας η 3η περίοδος. .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Λάρισα έδειξε πόσο ισχυρή ομάδα είναι καθώς «ροκάνισε» τη διαφορά και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 61-65 με καλάθι του Κακλαμάνου. Ο Τσούτσος με τρίποντο μείωσε στον πόντο  (64-65) και η γοητεία του μπάσκετ από δύο ποιοτικές ομάδες κορυφώνονταν.  Ο Κακλαμάνος με δυο βολές έκανε  το 64-67 , ο Πολίτης το  66-67 και ο  Κιτσούλης με μία  στις δύο   βολές διαμόρφωσε το 66-68. Τελευταία επίθεση ήταν για την ΑΕΛ, ο  Σαριμπαλίδης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων που θα «έκλεβε» τη νίκη από τον Αίολο, όμως η μπάλα έφτασε στον Τσούτσο που επιχείρησε νέο τρίποντο κι αστόχησε, αφού και η άμυνα της ομάδας του Αστακού δούλεψε όσο χρειάζονταν  και στις δύο περιπτώσεις.

Δεκάλεπτα:Α:21-18 Β:32-32 Γ:44-50 Δ:66-68

Α.Ε.Λ. (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης 4, Αθανασόπουλος 2, Σαριμπαλίδης, Τσούτσος 23(4), Παπανικολάου 7(1), Κονδυλόπουλος, Μαλτέσιος 13, Πολίτης 15(3), Παπακώστας , Φιλιππόπουλος.

ΑΙΟΛΟΣ (Κουταλιανός): Μπρόζος 7(1), Καλισώρας, Μπεκατώρος, Παππάς 9, Μακρής, Θανόπουλος 6(2), Κακλαμάνος 10(1), Κιτσούλης 9, Καλαντζής, Χαρισμίδης 13, Λυμπάρης 6, Κατσαρές 8.

Αφιερωμένη στον πρόεδρο

Ο κόουτς του Αίολου Μιχάλης Κουταλιανός  δήλωσε στην ιστοσελίδα  basket247 : «Ήταν ένα μεγάλο παιχνίδι απέναντι σε μια αξιόλογη ομάδα που δίκαια βρίσκεται τόσο ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Η ατμόσφαιρα ήταν καταπληκτική και θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο του Αστακού που μας ακολούθησαν για να δουν τον αγώνα. Αφιερώνουμε την νίκη στον πρόεδρο της ομάδας Αποστόλη Παντάζη που έχει δημιουργήσει τις ιδανικές συνθήκες για αυτή την ομάδα καθώς και στον φίλαθλο κόσμο του συλλόγου. Έχουμε ακόμα τέσσερα παιχνίδια. Συνεχίζουμε με σοβαρότητα την δουλειά μας για να τελειώσουμε την χρονιά με ιδανικό τρόπο. Το πρωτάθλημα τελειώνει σε ενάμιση μήνα. Μέχρι τότε σοβαρότητα και συγκεντρωμένοι στην προπόνηση για τα υπόλοιπα παιχνίδια».