Μετά την  απόφαση της αρμόδιας επιτροπής της ΕΟΚ ο αγώνας της πρώτης Αγωνιστικής του Α.Ο. Αγρινίου  με το Στρατώνι (φωτο Thomas Pappas) θα επαναληφθεί και δεν ισχύει η νίκη της ομάδας του Χρήστου Μυριούνη με 63-62. Πρόκειται για πρωτοφανή απόφαση και δύσκολα θα βρεθεί παρόμοια στα χρονικά. Η απόφαση έγκειται στο ότι έγινε κακή εφαρμογή των κανονισμών από τους διαιτητές  27 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όταν το σκορ ήταν  62-60. Συγκεκριμένα σε  φάουλ και πριν η μπάλα μπει στον αγωνιστικό χώρο, στην επαναφορά,  αντί οι διαιτητές να δώσουν αντιαθλητικό κατά του ΑΟΑ  έδωσαν απλά δυο βολές. Οι άνθρωποι της ομάδας του Στρατωνίου είχαν καταθέσει ένσταση και η απόφαση της ΕΟΚ τους δικαίωσε, ενώ  ημερομηνία διεξαγωγής του αγώνα θα ανακοινωθεί σύντομα και αναμένεται να γίνει αρχές Μαρτίου και ημέρα Τετάρτη.

Ο πρόεδρος του ΑΟΑ, Περικλής Γερμανός, δήλωσε στην αθλητική εκπομπή "ΠΡΩΤΟΙ ΣΤΗ ΜΠΑΛΑ" στον «ΔΥΤΙΚΑ 92,8 FM», ότι η ομάδα του δεν σκοπεύει να κάνει ένσταση, διότι το κόστος υπερβαίνει τις 2.000 ευρώ και το αποτέλεσμα θα είναι μάλλον αρνητικό. Εξέφρασε την άποψη ότι η Ομοσπονδία θα πρέπει να λαμβάνει πιο έγκαιρα τέτοιες αποφάσεις, σημείωσε ιπποτικά πως το Στρατώνι απλά υπεράσπιζε τα δικά του συμφέροντα και πίεζε για την επανάληψη του αγώνα, αλλά πλέον δεν βρίσκεται σε επικίνδυνη βαθμολογική θέση και δεν ήθελε την επαναδιεξαγωγή του, λόγω των πολλών εξόδων για να μεταβεί  ξανά στο Αγρίνιο. Κόστος θα υπάρχει και για τον ΑΟ που θα πρέπει να καλύψει τα νέα έξοδα της διαιτησίας, αν και το λάθος ήταν των διαιτητών του πρώτου αγώνα. Είπε ακόμα: «Ίσως αυτή η απόφαση να μας ¨θυμώσει¨ ακόμα περισσότερο ως ομάδα για την συνέχεια».

Ακάθεκτος ο Αίολος

Τη… δουλειά του ο Αίολος  Αστακού στην 19η Αγωνιστική (ο ΑΟΑ έκανε το ρεπό) και διευρύνει το ρεκόρ  της Β΄ Εθνικής  με το 18-0 σε νίκες, με την επιτυχία  επί της Καστοριάς με 68-55. Η αναμέτρηση δεν ήταν πολύ καλή σε ποιότητα, αλλά είχε ένταση και  δυνατές μονομαχίες. Οι πρωτοπόροι  προηγήθηκαν  18-11 στο πρώτο δεκάλεπτο και η  Καστοριά μείωσε σε 35-30 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο  ο Αίολος  τον έλεγχο του αγώνα με βασικό στόχο μία ακόμα νίκη απέναντι σε μαχητικό αντίπαλο,  ο οποίος στους τελευταίους αγώνες ξεδιπλώνει μεγάλες δυνατότητες και προέκυψε το τελικό 68-55.

Δεκάλεπτα:Α:18-11 Β:35-30 Γ:53-39 Δ:68-55

ΑΙΟΛΟΣ (Μιχάλης Κουταλιανός): Μπρόζος 11(2), Καλισώρας, Μακρής, Παππάς 12, Κατσαρές 8, Κακλαμάνος 9(2), Κιτσούλης 18, Καλαντζής, Χαρισμίδης 2, Λυμπάρης 5, Καραγιώργος

ΚΑΣΤΟΡΙΑ  (Γιώργος Σούλιος): Αντωνιάδης 9(1), Σίσιου,Ματενίδης 9(1),Τσότσος 12, Βοϊβατόπουλος 6, Τερσενίδης 2, Γυμνόπουλος 7(1), Ζυγούρας, Ντάλλης 7(1), Τσαούσης, Τεπετίδης 3(1), Τασιούδης

Στα άλλα αποτελέσματα ξεχώρισε η νίκη του Πολύγυρου που νίκησε 63-67 την ΑΕΛ στην Λάρισα. Ακόμη σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Πιερικός / Αρχέλαος-ΓΣΛ 69-71, ΕΑΚ Θεσσαλονίκης-Ιωνικός Ιωνίας 70-72 (παρ.),  Ερμής Λαγκαδά-Ανατόλια 78-53, Τιτάνες Παλαμά-Ευκαρπία 85-81, Άργος Ορεστικό-Στρατώνι 74-76.

15. ΕΑΚ Θεσσαλονίκης 20 (3-14)*

(*) Οι ομάδες με αστερίσκο έχουν κάνει ρεπό και στον β΄γύρο.

Δεν υπολογίζεται το παιγνίδι του ΑΟΑ με το Στρατώνι στο Αγρίνιο, οπότε ο ΑΟΑ που έκανε και το ρεπό του β΄γύρου έχει δύο αγώνες  λιγότερους απ’ όλες τις ομάδες που παλεύουν για την παραμονή.

Γιώργος Παπαϊωάννου για την εφημερίδα «Συνείδηση»