Έφτασε… αισίως τις οκτώ νίκες σε οκτώ παιγνίδια στο Αγρίνιο ο ΑΟΑ και μάλιστα ήταν η τρίτη συνεχόμενη άνετη επικράτηση στο «κάστρο» του, όπου αυτή τη φορά το σκορ έγραψε 81-60. Η ομάδα του  Χρήστου Μυριούνη με ένα πολύ αποτελεσματικό δεύτερο δεκάλεπτο  (επιμέρους σκορ 22-13)  έκανε πολύ πιο εύκολο το έργο της στο δεύτερο ημίχρονο.

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ

81

ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ

60

Το ξεκίνημα δεν ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους που βρέθηκαν πίσω 3-10 και 7-15 με τον καλύτερο παίκτη των φιλοξενούμενων, Ασημάκη,  να «πυροβολεί» κατά βούλησιν. Βέβαια και ο ΑΟΑ είχε αργές αντιδράσεις στην άμυνα, με αστοχία και έλλειψη συγκέντρωσης στην επίθεση. Η είσοδος του Κώστα Γεωργούλα (που έχει παίξει και στον Πιερικό) φάνηκε να αλλάζει τις ισορροπίες του αγώνα, σε επίθεση και άμυνα, κι αμέσως με την είσοδό του έκανε το 9-15.  Ακολούθησαν  τρίποντο του Ναούμη (που πριν  είχε 0/2), τρίποντο του Γεωργούλα, κλέψιμο και  καλάθι του Μήτσου και το σκορ πήγε στο 17-16. Η περίοδος  τελείωσε με προβάδισμα του ΑΟΑ (26-22) κι ενώ ο Γεωργούλας είχε σημειώσει ένα ακόμα  τρίποντο και  ο Παραπούρας πέτυχε άλλους πέντε πόντους με δύο καλάθια (το  ένα τρίποντο).

Η ομάδα της Κατερίνης προσπάθησε και πλησίασε στις αρχές της 2ης περιόδου, αλλά ο ΑΟΑ προηγήθηκε 35-30 (4΄:40’’ πριν  το τέλος της ) και με υποδειγματική άμυνα έβγαζε σωστές επιθέσεις. Οι πόντοι των Παραπούρα, Σκαρλάτου, Ναούμη διαμόρφωσαν το 48-35.

Ο 15χρονος και ο 17χρονος

Το σκορ της τρίτης περιόδου (16-6) τα λέει όλα όσον αφορά την κυριαρχία της ομάδας του Αγρινίου σε όλους τους τομείς. Το... μενού είχε τρίποντα από Ναούμη, Παραπούρα κι ένα κάρφωμα του Αναστασάκη  (φωτο πάνω), μεταξύ των πόντων του ΑΟ που έφτασε στο 64-41. Στην τελευταία περίοδο τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει,  πήρε ξανά χρόνο συμμετοχής ο 17χρονος Κυριλής κι έκανε ντεμπούτο με την Ανδρική ομάδα ο 15χρονος (!) Κόκκιος

Δεκάλεπτα: Α:26-22,  Β:22-13,  Γ:16-06,  Δ:17-20

Α.Ο.Α (Μυριούνης): Ναούμης 18(4) 12 ασίστ, Παραπούρας 14(2), Μήτσου 14(2), Γεωργούλας 12(2), Αναστασάκης 12, Μπερερής 4, Κόκκιος, Σκαρλάτος 4, Πουρνάρας, Μπαρούχας 1, Κυριλής 2

Πιερικός/Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Ασημάκης 31(4), Γκοντόπουλος 11(1), Γκογκίδης 7(1), Παρμακτζίδης 4, Μουρίκης 2, Ζησόπουλος, Καλτσούνας, Οικονόμου, Τσιλιγκαρίδης, Σουκάρας

Φωτο: Thomas Pappas