Η πρώτη θέση είναι παρελθόν για την Γ.Ε. Αγρινιου μετά την ήττα με 67-63 από τον ΠΑΣ Ναυπάκτου. Από την ομάδα του Τάσου Σταμάτη εκφράζονται πολλά παράπονα για την διαιτησία των διαιτητών Λεκατσά   και  Ασημακάκη, παρουσιάζοντας παράλληλα βίντεο, για την τεκμηρίωση των παραπόνων. Είναι αλήθεια ότι στο συγκεκριμένο βίντεο φαίνονται ξεκάθαρα τραγικά λάθη των διαιτητών κατά της ΓΕΑ, μάλιστα συνεχόμενα από την αρχή μέχρι και το τέλος του αγώνα. Εάν θέλουμε να πάρουμε ίσες αποστάσεις θα πρέπει να αναφέρουμε ότι η ομάδα του Αγρινίου έχει κάθε λόγο να μιλάει για «κλοπή» του αγώνα, αρκεί να μην υπάρχουν παρόμοια  «εγκληματικά» σφυρίγματα και κατά των γηπεδούχων. Πάντως από τον ΠΑΣ Ναυπάκτου δεν έχουν διατυπωθεί τέτοια παράπονα…

Μπορείτε να δείτε το video στο τέλος της ανάρτησης

Στην κορυφή πλέον έμειναν μόνο η Νικόπολη που νίκησε τον Πύρρο Άρτας  87-47 και ο Α.Ο. Βόνιτσας που πέρασε με  56-65 από το Αγρίνιο, κόντρα στην ΑΛΦΑ. Ο Λιακατάς Αιτωλικού έκανε νίκη στην έδρα του Αχιλλέα Νεοχωρίου και μάλιστα άνετη με  40-73. Το περασμένο Σάββατο ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος με την 9η Αγωνιστική.

Στην 9η Αγωνιστική

Ο ΠΑΣ Ναυπάκτου κέρδισε την Γ.Ε.Αγρινίου 67-63  σε ένα  συγκλονιστικό παιχνίδι, πέρα από τα καθοριστικά διαιτητικά λάθη.  Η ΓΕΑ προηγήθηκε με 9-11 και με επτά συνεχόμενους πόντους του Δάρλα, όμως οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Δούρο πέρασαν μπροστά  15-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο αν και ο ΠΑΣ πήρε διαφορά  με οκτώ πόντους η ομάδα του Αγρινίου  πέρασε ξανά μπροστά με 30-31, χωρίς να κρατήσει το προβάδισμα καθώς ο  ΠΑΣ με πέντε πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα έκανε το 35-31, που ήταν σκορ ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο με αλλεπάλληλα  τρίποντα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν  43-33 και η ΓΕΑ μείωσε  51-49 στη λήξη της περιόδου, κάνοντας πέντε πόντους  από  δίποντο του Τασόπουλου και τρίποντο του Σταμουλάκη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο καλάθι του Τάγκα και δύο  τρίποντα του Σταμουλάκη έφεραν  την ΓΕΑ μπροστά με 54-57.  Η απάντηση για τον ΠΑΣ ήταν έξι πόντοι  και προβάδισμα με 60-57.  Η  ΓΕΑ με μια βολή του Σταμούλη και δύο του Γυφτάκη ισοφάρισε  60-60, ενώ τρίποντο του Σταμούλη έδωσε προβάδισμα 60-63. Ο Ζησιμόπουλος της Ναυπάκτου ισοφάρισε 63-63, ο Γκρέκας (με βήματα) έκανε το 65-63 και στα 20 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έγινε μια φάση που προκάλεσε  θύελλα διαμαρτυριών. Ο Αλεξανδρής αγκάλιασε και πήγε… καροτσάκι τον Σταμουλάκη,  οι διαιτητές δεν έδωσαν τίποτα και η επίθεση δεν  έγινε. Στη συνέχεια ο  Βλαχογιάννης με μια βολή έκανε  66-63 στα 7 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Φάουλ στον Σταμουλη στα 4 δευτερόλεπτα, αστόχησε στην πρώτη βολή  και σκόπιμα στην δεύτερη,  ο Ζησιμόπουλος πήρε  το ριμπάουντ και με μία στις δύο βολές  τελείωσε  το παιχνίδι στο  67-63.  Δεκάλεπτα: Α:15-13 Β:20-18 Γ:16-18 Δ:16-14. ΠΑΣ Ναυπάκτου(Σταθάτος): Κονίδας, Ντζουμάνης, Αλεξανδρής Ν. 7(1), Δούρος 26(2), Σταθάτος Π., Αδαμόπουλος, Ζησιμόπουλος 10(2), Γκρέκας 2, Αλεξανδρής Β. 10(2), Βλαχογιάννης 10(1), Σταυρόπουλος 2, Τσιφτιλής. Γ.Ε.Α. (Σταμάτης): Γυφτάκης 12(2), Τάγκας 10, Κοντονάσιος, Σταμουλάκης 20(4), Σταμούλης 4(1), Κρητικός, Μαρκουίζος 2, Μουχάκης, Δάρλας 7(1), Τασόπουλος 8

Η Βόνιτσα ήταν νικήτρια στο Αγρίνιο με 56-65 επί  της ΑΛΦΑ και  καλύτερο παίκτη τον Θειακό. Οι φιλοξενούμενοι  προηγήθηκαν με 7-20 στο πρώτο δεκάλεπτο με τον έμπειρο Λευκαδίτη σέντερ να έχει 11 πόντους στο διάστημα αυτό. Στην δεύτερη περίοδο η ΑΛΦΑ μείωσε σε 27-31 και  η διαφορά ήταν στους πέντε πόντους στο ημίχρονο,  29-34. Η ΑΛΦΑ στο τρίτο δεκάλεπτο μείωσε στους τρεις πόντους (41-44)  με τρίποντα του Σωτηρόπουλου,  αλλά η εμπειρία των Θειακού, Αρέθα και Πέρλη σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του Σταυρόπουλου στάθηκαν καταλυτικοί παράγοντες για να διαμορφωθεί το τελικό 56-65. Δεκάλεπτα: Α:7-20 Β:22-14 Γ:15-16 Δ:12-14. ΑΛΦΑ (Καραπιπέρης): Στραβοδήμος, Διαμάντης 3(1), Ηλιού, Σταυρόπουλος 4, Κουβέλης 8(2), Σωτηρόπουλος 12(2), Κορόζης 3(1), Κυριαζής 13(1), Βατίστας 5, Θεοφάνης, Κουδούνας 8, Παρθένης. ΒΟΝΙΤΣΑ (Ζαβιτσάνος): Μπουρσινός 3(1), Αρέθας 15(1), Πυρριώτης, Πέρλης 12, Προδρομίτης, Μάρης 3(1), Θειακός 24(2), Κατοπώδης 8, Παπαγιάννης, Μαζαράκης, Βλάχος.

Δεν αναμένονταν να έχει δυσκολίες ο Λιακατάς  Αιτωλικού στο Νεοχώρι Άρτας και τελικά δεν είχε, καθώς επικράτησε  του Αχιλλέα με 43-70. Το ημίχρονο έληξε 21-30 υπέρ του Αιτωλικού και στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 7-23 έκαναν  το 28-53, οπότε όλα κρίθηκαν αμετάκλητα.  Δεκάλεπτα: Α:11-16 Β:9-14 Γ:7-23 Δ:13-20. ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Σαπλαούρας 1, Γιαννούλης 2, Θεοδώρου 8, Αρχιμανδρίτης 8, Χαλκιάς 7, Ρόκομος 4, Πατρόζος 6, Κατσίμπρας 2, Τασιούλας 2. ΛΙΑΚΑΤΑΣ (Φαράντος): Κοτσόργιος 6, Κουφός 11(3), Παράς 6, Καρπέτης 6, Τουσίνι 4, Καραπαναγιώτης 5, Μπόσμος 13, Λαχανάς 4, Καστανάς 3(1), Μακρής 15(1)