Ο απώτερος στόχος επετεύχθη και ο ΑΟ Αγρινίου έφτασε στην έβδομη νίκη του στο Αγρίνιο, σε επτά ματς, κόντρα στους Τιτάνες Παλαμά. Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη ήταν εμφανώς ανώτερη, νίκησε απόλυτα δίκαια, έκανε ένα ακόμα σημαντικό «βήμα» προς την (εύκολη) παραμονή, ωστόσο δεν ήταν από τους αγώνες που οι παίκτες της πρέπει να… θυμούνται. Στην 3η περίοδο χαλάρωσαν αδικαιολόγητα και στα μέσα της 4ης οι φιλοξενούμενοι είχαν «ροκανίσει» διαφορά 20 πόντων, πηγαίνοντας την στους τρεις!!

ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ

90

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ

81

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 25-18 στην πρώτη περίοδο, με  πολύ καλό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση και στο ημίχρονο το σκορ ήταν  54-35, με επί μέρους σκορ 2ης  περιόδου 29-17.

Στο τρίτο δεκάλεπτο υπήρξε χαλάρωση, κυρίως από περιφερειακούς παίκτες, καθώς με υποτονικές άμυνες επέτρεπαν το σκοράρισμα της ομάδας της Θεσσαλίας και από μακριά, και στην επίθεση γίνονταν πολλά – αβίαστα σχεδόν – λάθη. Ο Τσιρώνης το πάλευε πιο πολύ απ’ όλους σ’ αυτό το διάστημα, αρκετά και ο Αναστασάκης με τον   Μπαρούχα. Μάλιστα από επιθετικό ριμπάουντ του τελευταίου και δύο βολές ο ΑΟΑ τερμάτισε την  περίοδο με προβάδισμα δέκα πόντων (70-60) αλλά το επί μέρους  σκορ του δεκαλέπτου ήταν 16-25!

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Αγρινίου ξεκίνησε  πάλι υποτονικά και το παιγνίδι φαίνονταν να «στραβώνει», καθώς οι Τιτάνες - με καλύτερους τους Τριανταφύλλου και Αργύρη -  μείωσαν 77-74, στα έξι λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.  Εκεί «αφυπνίστηκαν» οι γηπεδούχοι και  πέντε πόντοι του Σωκράτη Ναούμη έκαναν  το 82-74, το οποίο ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να τα παρατήσουν οριστικά, βλέποντας  ταυτόχρονα πως ο ΑΟ σοβαρεύτηκε.

Το θετικό για την Αγρινιώτικη ομάδα ήταν  πως παρά το «νεκρό» διάστημα νίκησε ξανά, αλλά δεν πρέπει να περάσει απαρατήρητη και η εχθρική διαιτησία των Κατωτικίδη – Παπανικολάου, οι οποίοι είχαν ακατανόητα σφυρίγματα σε πολλές φάσεις.

Δεκάλεπτα: 25-18, 54-35 (ημίχρονο), 70-60, 90-81

Διαιτητές:

Α.Ο.Α.  (Μυριούνης): Μπερερής 19, Τσιρώνης 2, Κυριλής, Παραπούρας 12 (3), Μπαρούχας 10 (1), Σκαρλάτος 4, Μήτσου 1, Αναστασάκης 14, Ναούμης 28 (4), Γεωργούλας

ΤΙΤΑΝΕΣ  (Κρομμύδας): Γκέρος 8, Τριανταφύλλου 19 (4), Αργύρης 20 (3), Αποστολάκης 11, Γεωργαντζάς 7, Αρχοντής 7, Τσέλιος 2, Σταυρόπουλος 6 (2).

Διαιτητές: Κατωτικίδης, Γ.-Παπανικολάου

Αγρίνιο (Μυριούνης): Μπερερής 19, Τσιρώνης 2, Κυριλής, Παραπούρας 12 (3), Μπαρούχας 10 (1), Σκαρλάτος 4, Μήτσου 1, Αναστασάκης 14, Ναούμης 28 (4).

Τιτάνες Παλαμά (Κρομμύδας): Γκέρος 8, Τριανταφύλλου 19 (4), Αργύρης 20 (3), Αποστολάκης 11, Γεωργαντζάς 7, Αρχοντής 7, Τσέλιος 2, Σταυρόπουλος 6 (2).

ΕΥΚΑΡΠΙΑ-ΣΤΡΑΤΩΝΙ 71-64

Δεκάλεπτα: 18-11, 38-27, 59-45, 71-64

Διαιτητές: Παπαγερίδης-Ντούρας

Ευκαρπία (Αμοιρίδης): Ματενίδης 12 (1), Τσινόπουλος 4, Δώδος 10 (2), Κουντουρατζόγλου 18 (1), Γκουτζιομήτρος 5 (1), Κολότσιος, Γκαβεζος 3, Απιδόπουλος 4, Γκόφας 7 (1), Σουτζόπουλος 4, Κόκουρας 4, Παουλεάνου.

Στρατώνι (Νικολαΐδης): Κολοκοτρώνης, Αμπατζάς 10 (1), Δήμου 7 (1), Αρνίδης 7 (1), Δεληγιάννης, Γεωργάκης 5 (1), Φλιάτης Ι. 4, Φλιάτης Γ. 9, Χαντζίδης, Δασκαλόπουλος 22.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ-ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ 70-65

Δεκάλεπτα: 18-16, 31-30, 45-45, 70-65

Ερμής Λαγκαδά (Αγγέλης): Καϊκλής 6, Ελευθεριάδης 4, Αβοκάτος, Γεωργιάδης 2, Νότης 2, Παρίτσης 19 (1), Πιλκούδης 2, Βενετίδης 5 (1), Γκαμούρας 20, Μήνου, Καντάρκος 10 (1)

Άργος Ορεστικό (Καραταγλίδης): Γιαγκόπουλος, Σαββίδης 6 (1), Κίτσιου, Μιχαηλίδης 4, Μπέλλος, Μαυρίδης 4, Τράντας 8 (2), Κώττας 17, Μανδαλάκης 21 (1), Χαντζόπουλος 4, Τοζίμης, Παντελίδης 1

ΑΕΛ - ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ 66 -58

Δεκάλεπτα: 20-11, 34-26, 48-41, 66-58

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Τζήμας, Αθανασόπουλος 3(1), Σαριμπαλίδης 11(3), Παπαιωάννου, Τσούτσος 5(1), Κουτίνας 11, Κονδυλόπουλος 2, Παπανικολάου, Μαλτέσιος 2, Πολίτης 19(3), Παπακώστας 13, Φιλιππόπουλος.

Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Τσιλιγγαρίδης, Γκοντόπουλος 8 (1), Τοπούζης 4, Γκογκίδης 21(4), Παπαδόπουλος 8, Ζησόπουλος, Παρμακτσίδης 2, Ασημάκης 9, Καλτσούνας 2, Οικονόμου 4.