Στην πρώτη θέση της βαθμολογία με Νικόπολη και ΑΟ Βόνιτσας εξακολουθεί να βρίσκεται η ΓΕ Αγρινίου, η οποία έχει μπροστά της δύο ντέρμπυ και μάλιστα εκτός έδρας, τα οποία μπορούν  να αποδειχθούν καθοριστικά. Το πρώτο χρονικά για την ομάδα του Τάσου Σταμάτη γίνεται το προσεχές Σάββατο, στη Ναύπακτο. Αντίπαλος ο τοπικός ΠΑΣ, ο οποίος την προηγούμενη Αγωνιστική «εξέπεσε» απ’ το γκρουπ των πρωτοπόρων αφού ηττήθηκε από την Βόνιτσα. Στη συνέχεια η ΓΕΑ θα παίξει στην έδρα της Βόνιτσας, αναμέτρηση που αργεί χρονικά   καθώς θα διεξαχθεί στις 16 Ιανουαρίου για τη  πρώτη Αγωνιστική του δευτέρου γύρου.

Την προσεχή 9η Αγωνιστική η Βόνιτσα θα αντιμετωπίσει στο Αγρίνιο την Α.Λ.Φ.Α. 93, ενώ η Νικόπολη έχει το πιο εύκολο έργο υποδεχόμενη τον Πύρρο Άρτας. Τη δυνατότητα για δύο ακόμα βαθμούς έχει ο Λιακατάς αιτωλικού παίζοντας με τον ουραγό Αχιλλέα στο Νεοχώρι Άρτας και υπάρχει ακόμα το παιγνίδι ανάμεσα στις Αρτινές Δόξα και Άνω Πόλη.

Την 8η Αγωνιστική

Η Γ.Ε.Αγρινίου δεν είχε δυσκολίες με  την Δόξα Άρτας και την νίκησε με 68-44 στο ΔΑΚ Αγρινίου. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, χωρίς  να χρειαστεί να φορτσάρουν στη συνέχεια, καθότι προηγήθηκαν με 17-2 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο ήταν σχετικά χαλαροί  και το ημίχρονο τελείωσε 31-14. Στο δεύτερο ημίχρονο η  ΓΕΑ αρκέστηκε να διατηρεί την διαφορά ασφαλείας, χωρίς να αποδίδει μπάσκετ αξιώσεων απέναντι σε ένα σαφέστατα πιο αδύναμο αντίπαλο.  Για την ομάδα του Αγρινίου  ο Γυφτάκης είχε 17 πόντους, ο Σταμουλάκης 15 και ο Τασόπουλος 14.  Δεκάλεπτα: Α:17-02 Β:14-12 Γ:22-15 Δ:15-15 Γ.Ε.Α. (Σταμάτης): Γυφτάκης 17(2), Τάγκας 5, Κοντονάσιος 6, Σταμουλάκης 15, Σταμούλης 4, Κρητικός, Μαρκουίζος 2, Μουχάκης 2, Ρέντζιος Ν. 3, Δάρλας, Τασόπουλος 14(1),Γεωργομήτρος. ΔΟΞΑ (Γκανιάτσας): Βασιλείου 4, Γκανιάτσας 6, Λιαροκάπης 8(2), Καρανίκας 2, Παππάς 2, Μάγκος 18(1), Τρίμπος,Τσίτσικας 4.

Σπουδαίο  παιχνίδι έγινε στην Βόνιτσα όπου η γηπεδούχος ομάδα  επικράτησε  με 67-62 κόντρα στον  ΠΑΣ Ναυπάκτου, τον οποίο «γκρέμισε» από την πρώτη θέση. Αμφίρροπη αναμέτρηση, σχεδόν ισάξιες ομάδες και το αποτύπωνε το σκορ έως και την 3η περίοδο. Απόλυτη ισοπαλία μέχρι το ημίχρονο που έληξε  30-30. Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε μεγάλη μάχη με τους Κακιούζη και Αρέθα να κρατάνε επιθετικά την ομάδα της Βόνιτσας ενώ από τον ΠΑΣ Ναυπάκτου καταπληκτικός ήταν για ακόμη ένα  παιχνίδι ο Δούρος  και έδωσε σημαντική βοήθεια ο  Βλαχογιάννης.  Με το τέλος του 3ου δεκαλέπτου η γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα μόλις ενός πόντου, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο η Βόνιτσα πήρε πόντους  από τους Αρέθα και Κακιούζη με καθοριστική  βοήθεια του Αποστόλη Πέρλη. Ο ΠΑΣ Ναυπάκτου, από την πλευρά του,  εξέφρασε τα έντονα παράπονα του για την διαιτησία του δεύτερου διαιτητή Νίκου Εδιάρογλου.  Δεκάλεπτα: Α:9-9 Β:21-21 Γ:20-19 Δ:17-13. ΒΟΝΙΤΣΑ (Ζαβιτσάνος): Κακιούζης 25(3), Σκαμπαγιάννης, Αρέθας 22(3), Πέρλης 11(1),Προδρομίτης, Μάρης 7(1), Κατοπώδης 2, Τσιλιγιάννης, Μαζαράκης, Πυρρώτης. ΠΑΣ (Σταθάτος): Χοχτούλας, Χασανάι, Αλεξανδρής 2, Δούρος 25(1), Σταθάτος Π. 4, Αδαμόπουλος 5, Ζησιμόπουλος 4, Ντζουμάνης, Αλεξανδρής 5, Βλαχογιάννης 14(3), Σταυρόπουλος, Βαρελάς.

Στο  Αιτωλικό ο  Λιακατάς νίκησε 94-89  την ΑΛΦΑ μετά από δυο παρατάσεις! Αυτό και μόνο τα «λέει» όλα για την φυσιογνωμία του αγώνα και τη μάχη που έγινε. Η ομάδα του Αγρινίου  με καλύτερους τους Σταυρόπουλο και Κυριαζή προηγήθηκε  13-20 στο πρώτο δεκάλεπτο και κράτησε το προβάδισμα με τη λήξη του ημιχρόνου,  παρότι  εκείνη  του Αιτωλικό είχε αρχίσει να ανεβάζει απόδοση. Το ημίχρονο τελείωσε  35-37 και στο  δεύτερο ημίχρονο πρωταγωνιστές της  ΑΛΦΑ ήταν οι  Σταυρόπουλος  -  Κυριαζής  με  τον Κουδούνα να κυριαρχεί στην ρακέτα. Λίγο πριν τη λήξη του αγώνα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν  79-81 και ο Μακρής  ισοφάρισε τελικά  81-81. Στην πρώτη παράταση η ΑΛΦΑ είχε  το προβάδισμα με 84-86, όμως ο  Μπόσμος με 2 βολές ενάμισι δευτερόλεπτο πριν το τέλος της παράτασης οδήγησε το παιγνίδι σε δεύτερη. Εκεί στάθηκε καθοριστικός παράγοντας η  απώλεια  παικτών λόγω φάουλ και επικράτησε 94-89 η ομάδα του Αιτωλικού,  με κορυφαίους συνολικά στο παιγνίδι τους  Καρπέτη,  Μακρή, Μπόσμο, Κοτσόργιο.  Δεκάλεπτα: Α:13-20 Β:22-17 Γ:24-17 Δ:22-27 Π1:5-5 Π2:8-3. ΛΙΑΚΑΤΑΣ (Φαράντος): Τουσίνι, Κοτσόργιος 16, Κουφός 3(1), Καρπέτης 25(4), Τσικνιάς, Σφυρής, Λαχανάς, Λειβαδάς 5, Μπόσμος 19, Καραπαναγιώτης, Καστανάς 4, Μακρής 22(3). ΑΛΦΑ (Καραπιπέρης):Κυριαζής 20(4), Θεοφάνης, Σταυρόπουλος 28(2), Κουβέλης 9(1), Ηλίου 5, Βατίστας 8, Κουδούνας 19, Παρθένης, Καραπιπέρης, Κορώζης, Σωτηρόπουλος, Θεοδωρακάκος.