Μόνο τυχαίο δεν είναι! Ο ΑΟ Αγρινίου πέτυχε το «έξι στα έξι» στην έδρα του για το πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής του μπάσκετ, αποδεικνύοντας  ότι μπορεί να διαχειριστεί οποιαδήποτε κατάσταση μέσα στο απόρθητο κάστρο του. Κόντρα στους Αργοναύτες Καλαμαριάς (των πολύ γνωστών Γιαννούλη και Γιαννουζάκου) έδειχνε απ’ την αρχή ότι είναι καλύτερη ομάδα αλλά κάτι τα δικά του λάθη - αβλεψίες - ολιγωρίες,  κάτι που…  γεννούσαν και τα κοκόρια των φιλοξενούμενων στην πρώτη περίοδο,  η αναμέτρηση είχε γίνει δύσκολη έως λίγο πριν το τέλος τα 3ης περιόδου. Από το 20΄έως το 30΄ήταν το διάστημα που ο ΑΟΑ γύρισε το ματς, χάρη στην άψογη διαχείριση από Μυριούνη  και παίκτες, καθώς δεν απογοητεύτηκαν ούτε στιγμή κι έκαναν  αυτό που ξέρουν πολύ καλά: να παλεύουν! Κι ο «συμπαίκτης» τους, ο φίλαθλος κόσμος, πάντα εκεί. Εκδηλωτικός, ενθουσιώδης, με την δική του αυτοπεποίθηση, περιμένοντας την ώρα που οι παίκτες του  τον ξεσήκωναν για τα καλά. Το τελικό 87-68, δικαίωσε τους πάντες κι έφερε τον ΑΟΑ πιο κοντά στον στόχο της παραμονής.

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ

87

ΕΑΚ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

68

Οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν καλά, ο προπονητής τους είπε  ότι είχαν άγχος θέλοντας να αποδείξουν για μια ακόμα φορά την δυναμική τους, αλλά τόνισε ότι αυτό δεν πρέπει να ξανασυμβεί. Αποτέλεσμα ήταν μια σημαντική διαφορά για την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου είχαν ξεφύγει και  με 12 πόντους (12-24) στο 2:22’’ πριν το τέλος του, με τελικό σκορ 19-26. Ο ΑΟΑ ήταν βιαστικός στις επιθέσεις, νευρικός στο πρεσάρισμα της ΕΑΚ όταν το έκανε ψηλά, αλλά δεν ήταν μόνο αυτό… Οι φιλοξενούμενοι πετύχαιναν απίθανους πόντους κι ενίοτε έφτανε απλά να πετάξουν τη μπάλα προς το καλάθι και αυτή  να μπει στο δίχτυ…

Παρότι και στο δεύτερο δεκάλεπτο η απόδοση του ΑΟΑ ήταν μέτρια,  όχι μόνο μείωσε τη διαφορά, μα ισοφάρισε 39-39 στα 20 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, για να βρεθεί τελικά πίσω μόλις ένα καλάθι (ημίχρονο 39-41). Πάντως ο Ναούμης είχε αρχίσει να παίρνει μπροστά, ο Μπερερής, συνέρχονταν, ο Μπαρούχας γίνονταν όλο και πιο αξιόπιστος, ο Γεωργούλας ήταν ουσιαστικός, ο Μήτσου έβρισκε τον καλό του εαυτό  κι όλα έδειχναν ότι με λίγη προσπάθεια το ματς θα γύριζε απέναντι στους έμπειρους φιλοξενούμενους.

Η ανατροπή

Στην 3η περίοδο ήλθε και η μεγάλη άνοδος του Αναστασάκη, οπότε τίποτα δεν σταματούσε τα «παιδιά» του Μυριούνη. Με τους «πυροβολισμούς» Ναούμη – Μπαρούχα η ομάδα του Αγρινίου πέρασε με 46-41 (6΄:55’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου) αλλά οι Αργοναύτες δεν τα παρατούσαν και για μερικά λεπτά ο αγώνας πήγαινε πόντο - πόντο. Μέχρι που το τρίποντο του Ναούμη έκανε το 61-51 στα 20’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, το οποίο τελικά σταμάτησε στο 62-53. Στο διάστημα 20΄- 30΄το παιγνίδι είχε πολύ άγχος για τους παίκτες, υπήρχαν μεν καλές άμυνες, αλλά στις  επιθέσεις έχαναν  εύκολα καλάθια. Εκεί ήταν καταλυτική η παρουσία του Αναστασάκη σε ριμπάουντ (μαζί με Γεωργούλα και Τσιρώνη) και παράλληλα σε κομβικούς πόντους.

Η αποκάλυψη

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΟΑ είχε ξεκάθαρα το πάνω χέρι και οι φιλοξενούμενοι υποτάχθηκαν στη…  μοίρα τους. Τότε την παράσταση έκλεψε για τα καλά ο νεαρός Κυριλής που έδειξε στόφα για μεγάλα πράγματα κι ο προπονητής του ερωτώμενος στην Συνέντευξη Τύπου έδειξε να το θεωρούσε αναμενόμενο.

Δεκάλεπτα: Α:19-26 Β:20-15 Γ:23-12 Δ:25-15

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μυριούνης): Κυριλής 4, Μπερερής 12, Τσιρώνης 2, Παραπούρας 3(1), Ναούμης 27(4), Σκαρλάτος, Κόκκιος, Μπαρούχας 12(2), Μήτσου 11(3), Γεωργούλας 9, Αναστασάκης 7, Πουρνάρας.

ΕΑΚ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Μπάλτου): Δικταπανίδης, Καπλαξίδης 21(3), Παπαβασιλείου, Γαιτανίδης 3, Γαρέζος, Καραϊσκάκης 6, Παπαθανασίου, Δάλπας 4, Μπέγας 7, Πολιτόπουλος 2, Γιαννούλης 16, Γιαννουζάκος 9(3).