Όσο κι αν έκαναν την προσπάθειά  τους οι παίκτες του ΑΟ Αγρινίου δεν κατάφεραν να κοντράρουν τα ίσια την ΑΕΛ στη Λάρισα, η οποία βρίσκεται πρώτη και αήττητη μαζί με τον Αίολο Αστακού, τον οποίο αντιμετωπίζει την επόμενη Αγωνιστική στην Βόνιτσα, στο ντέρμπυ κορυφής. Για να έχει αυξημένες πιθανότητες στην Θεσσαλική πόλη η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη, χρειάζονταν να την ευνοήσουν και οι συγκυρίες, όπως μια δική της καλή μέρα που θα άγχωνε τους αντιπάλους,  κάτι που δεν συνέβη.

ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ

85

ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ

70

Οι γηπεδούχοι, όπως και ο ΑΟΑ, στηρίζονται πολύ σε γηγενείς καλαθοσφαιριστές και τα πολλά χρόνια ομάδων της Λάρισας στην Α1 έχουν δώσει άλλη ώθηση στο μπάσκετ της περιοχής. Πολύ καλή ομάδα με παίκτες ανώτερης Κατηγορίας, ενώ ο ΑΟ είχε δύο μεγάλα προβλήματα. Η λόγω τραυματισμού απουσία του Τσιρώνη και συνεπώς της μαχητικότητας που διαθέτει, αλλά και του Γεωργούλα που έπαιξε ελάχιστα στην πρώτη περίοδο και αποσύρθηκε στα αποδυτήρια. Επομένως όλα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους υπόλοιπους, που με πρώτο παίκτη τον Μπερερή κι έναν πολύ καλό Μπαρούχα δεν επέτρεπαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν πολύ, αλλά και δεν μπορούσαν να τους πλησιάσου τόσο στο σκορ, ώστε να τους… δυσκολέψουν τη ζωή. Όποτε ο ΑΟ κατάφερνε να πλησιάσει η ομάδα του Παπαδόπουλου έβρισκε τα εύστοχα σουτ από την περιφέρεια ώστε να επανφέρει τη διαφορά.

Η Λάρισα πήρε νωρίς ικανό προβάδισμα και με τρεις βολές  του Μπαρούχα η ομάδα του Αγρινίου μείωσε στους 10 με τη λήξη του δεκαλέπτου. Στην συνέχεια η ΑΕΛ είχε δέκα έως δώδεκα πόντους «αέρα» και το ημίχρονο τελείωσε με 44-33, χωρίς οι γηπεδούχοι να αισθάνονται άνετα. Ο ΑΟΑ τους κόντραρε πολύ στην 3η περίοδο, όπου ο Ναούμης ανέβηκε κατακόρυφα και σημείωσε 11 πόντους, ενώ το επί μέρους σκορ ήταν 24-24 και το συνολικό 68-57. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι πρωτοπόροι ξεκίνησαν με τέσσερις πόντους (72-57) και διατηρούσαν τη διαφορά, ως το τέλος. Αξιοσημείωτη για τον ΑΟΑ και η καλή παρουσία του Πουρνάρα, ο οποίος άφησε  υποσχέσεις  και σημείωσε τους έξι πόντους στην 2η περίοδο.

Δεκάλεπτα:Α:22-12 Β:22-21 Γ:24-24 Δ:17-13

Α.Ε.ΛΑΡΙΣΑΣ  (Παπαδόπουλος): Αθανασόπουλος 10(1), Σαριμπαλίδης 18(6), Τσόυτσος 6, Κουτίνας 14, Κονδυλόπουλος 2, Παπανικολάου 5, Μαλτέσιος 8, Πολίτης 13, Παπακώστας 9

Α.Ο.ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μυριούνης): Μπερερής 16(1), Μπαρούχας 15(1), Γεωργούλας 2, Σκαρλάτος 5, Αναστασάκης 6, Ναούμης 17(1), Πουρνάρας 6, Παραπούρας 3(1), Κυριλής, Μήτσου