Με κορυφαίο τον Παραπούρα στην επίθεση και τον Αναστασάκη να τον ακολουθεί, κάνοντας πολλή δουλειά για την υπόλοιπη ομάδα, ο ΑΟ Αγρινίου έκανε το «πέντε στα πέντε» στο Αγρίνιο, με το 78-73 επί του Ερμή Λαγκαδά. Αν μη τι άλλο πιστοποίησε πως μπορεί να στέκεται επάξια στην Κατηγορία, με συνέχεια και συνέπεια, χωρίς τίποτα να είναι τυχαίο  στην μέχρι τώρα εξαιρετική πορεία του. Ο φίλαθλος κόσμος από την πλευρά του γέμισε ξανά το κλειστό του ΔΑΚ δίνοντας την δική του...  πιστοποίηση για το πόσο έχει αγκαλιάσει αυτή την ομάδα.

ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ

78

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ

73

Στο τέλος το παιγνίδι είχε το γνωστό… σασπένς, μα όχι σε επίπεδα…θρίλερ. Ο Α.Ο.Α ξεκίνησε δυνατά  και με καλάθι του Μπερερή και δυο περάσματα της μπάλας στην ρακέτα σε Αναστασάκη και Γεωργούλα προηγήθηκε με 6-0, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και σ’ αυτό συνέβαλε πολύ ο τραυματισμός του Μπερερή, μετά από δυόμισι λεπτά αγώνα,  που τον καθήλωσε στον πάγκο. Ο ΑΟ έδειχνε πως μπορούσε να πάρει διαφορά,  αλλά ήταν  απρόσεκτος στις επιθέσεις και…  χαλάλιζε τόσο τις καλές του άμυνες, όσο και την αστοχία των αντιπάλων. Πάντως η πρώτη περίοδος τον βρήκε να προηγείται με τρεις πόντους.

Στην 2η περίοδο έγινε το 19-12 όμως με ένα επί μέρους 0-13 ο Ερμής πέρασε 19-25.  Ο εκπληκτικός Ακεψιμαϊδης έκανε  όλο το παιχνίδι για τον Λαγκαδά,  ο ΑΟΑ  επτά  λεπτά πριν τη λήξη του 2ου δεκαλέπτου είχε αποτύχει σε έξι αιφνιδιασμούς, ωστόσο το ημίχρονο τελείωσε με 32-30 υπέρ του χάρη στα καλάθια του Τσιρώνη και νωρίτερα του Μπερερή και του Παραπούρα,  κυρίως.

Ο Φαίδωνας Παραπούρας...  πήρε επάνω του το παιγνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, πόντους σημείωσε και ο Ναούμης,  και η ομάδα του Αγρινίου έφτασε να προηγηθεί 49-39 τρεισήμισι λεπτά πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου. Όμως υπήρχαν και προβλήματα… Ο Μπερερής είχε 4 φάουλ κι από 3 οι Μήτσου, Τσιρώνης, Μπαρούχας, Αναστασάκης, Παραπούρας. Πάντως ανέβαινε πολύ και ο Μπαρούχας, που σημείωσε τους τελευταίους πόντους της περιόδου, η οποία βρήκε τον ΑΟΑ μπροστά 54-50.

Στην τελευταία περίοδο με καλάθια των Παραπουρα και Γεωργούλα το σκορ έγινε 59-57  και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά 59-60 χάρη σε τρίποντο. Για  τον ΑΟ ακολούθησαν ως κομβικότερα σημεία  ένα αμυντικό ριμπάουντ και στη συνέχεια έξοχο καλάθι του Τσιρώνη, μια καταπληκτική  άμυνα του Γεωργούλα, δύο βολές του εξαιρετικού Μήτσου, ένα εύστοχο τρίποντο του Παραπούρα κι ένα ακόμα που μπήκε και βγήκε αλλά τη λύση έδωσε με δίποντο ο Γεωργούλας που  πήρε το ριμπάουντ κι έκανε το 70-64 στο 1 λεπτό και 34 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ακόμα πιο μεγάλη η συμβολή του Μήτσου για να διατηρηθεί το προβάδισμα, ψύχραιμος κι Μπαρούχας, όσο για τον Παραπούρα έδινε ρεσιτάλ έως το τέλος.

Δεκάλεπτα: Α: 15-12 Β:17-18 Γ:22-20 Δ:24-23

Α.Ο.Α. (Μυριούνης): Μπερερής 5, Τσιρώνης 7, Παραπούρας 24(2), Ναούμης 7(1), Μπαρούχας 8, Σκαρλάτος, Κλασίδης, Μήτσου 15(3), Γεωργούλας 9(1), Αναστασάκης 3

ΕΡΜΗΣ (Αγγέλης): Καϊκλής, Ακεψιμαϊδης 26(5), Γεωργιάδής 2, Νότης, Παρίτσης 13(1), Πιλκούδης 2, Βενετίδης, Ελευθεριάδης 5(1), Γκαμούρας 19, Καντάρκος 6(1)