Αποστολή στην Θεσσαλονίκη: Γιώργος Παπαϊωάννου

Με καλύτερο παίκτη του γηπέδου τον Σωκράτη Ναούμη (29 πόντους με πέντε στα έξι τρίποντα), στην Ν. Ευκαρπία Θεσσαλονίκης,  ο ΑΟ Αγρινίου κρατούσε κυριολεκτικά τη νίκη στα χέρια του περίπου 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ο 18χρονος που τον οδηγούσε προς τη νίκη έχασε τη μπάλα σε επίθεση της ομάδας του Αγρινίου και το 75-76 έγινε 77-76 και τελικό σκορ 79-76.

Οι παίκτες του Χρήστου Μυριούνη είχαν πάρει προβάδισμα έως και έξι πόντους προς το τέλος του αγώνα, αλλά έμειναν «άσφαιροι» για τα τελευταία 3,5 λεπτά!!! Αντίξοη παράμετρος κι ένας κακός πρώτος διαιτητής  (Παπαγερίδης) που στα τελευταία λεπτά αρνήθηκε οφθαλμοφανή σφυρίγματα υπέρ του ΑΟΑ.

Μετά τα πρώτα λεπτά του αγώνα η Ευκαρπία άρχισε να «κτίζει» διαφορά καθώς αμυντικά ο ΑΟΑ δεν ήταν αυτός που έπρεπε και στο πρώτο δεκάλεπτο δέχθηκε 26 πόντους, παρότι  3 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του το σκορ ήταν 16-16.  Ήταν πολύ καλός ο Αναστασάκης κοντά στο καλάθι, ο Ναούμης «πυροβολούσε» συνεχώς, στον Μπερερή έλειψαν οι πόντοι αλλά είχε σημαντική προσφορά, κι ο Γεωργούλας χωρίς να έχει τον συνηθισμένο (πολύ) χρόνο συμμετοχής δεν κατάφερνε να βάλει την σφραγίδα του στο ματς. Πάντως ο ΑΟ ήταν επιρρεπής στα λάθη και γι’ αυτό παρά τις καλές προσπάθειες των παικτών του έχανε με πέντε πόντους στην λήξη του ημιχρόνου,  43-38. Στον αντίποδα οι γηπεδούχου είχαν 15 στις 15 βολές στο πρώτο ημίχρονο και τελικά έχασαν μόνο τρεις σε όλο τον αγώνα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με εντυπωσιακή τάπα του Αναστασάκη και καλάθι του Μπερερή, ως «προάγγελους» της ανάκαμψης των φιλοξενούμενων, που με την άνοδο του Μπαρούχα, μετά το 60-58 της 3ης περιόδου έδειχναν πως θα γυρίσουν το παιγνίδι. Πολλή μεγάλη και η συμβολή του Μήτσου (μόνο)  στον αμυντικό τομέα.  Οκτώ λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα πέρασαν μπροστά με 62-67, έφτασαν στο 65-71 και 4,5  λεπτά πριν τη λήξη το σκορ ήταν 68-73.

Ο ΑΟΑ προηγούνταν 71-76 στα  3 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα πριν  τελειώσει ο αγώνας κι έκτοτε δεν σημείωσε ξανά πόντο. Όσο και καλά να δούλευε η άμυνα δεν μπορούσε να σταματά πάντα τους γηπεδούχους, που με το προκλητικό «σπρώξιμο» του διαιτητή μείωσαν 75-76 κι ενώ απέμενε κάτι λιγότερο από 2 λεπτά. Οι άκαρπες επιθέσεις εκατέρωθεν κατέληξαν σε κατέβασμα της μπάλας από το Ναουμη, που την έχασε ακριβώς στο κέντρο κι έγινε το 77-76  στα 17’’ πριν τη λήξη.

Time out του Χρήστου Μυριούνη  για τον σχεδιασμό της τελευταίας επίθεσης και η μπάλα έφτασε στον Κώστα Γεωργούλα, αλλά   δεν «θέλησε» να μπει σε μια προσπάθεια απ’ αυτές που συνήθως σκοράρει. Έγινε αμέσως το φάουλ και η  Ευκαρπία ευστόχησε στις  δύο βολές, ο Ναούμης πρόλαβε το καλοζυγισμένο τρίποντο απελπισίας από το κέντρο στα 2’’ που απέμεναν  και η μπάλα μετά το ταμπλό χτύπησε στη στεφάνη χωρίς να  καταλήξει στο διχτάκι….

Δεκάλεπτα: Α:26-19 Β:17-19 Γ:17-20 Δ:19-18

Π.Σ.Ευκαρπία(Αμοιρίδης):Ματενίδης 3(1), Τσινόπουλος 10, Δώδος 5(1), Κουντουρατζόγλου 25(1), Γκουτζιομήτρος, Κολότσιος, Γκαβέζος, Γκόφας 2, Σουτζόπουλος 29(2), Κόκουρας 5

Α.Ο.Αγρινίου(Μυριούνης): Κυριλής, Μπερερής 8 (10 ριμπάουντ) , Τσιρώνης 7(1), Παραπούρας 8(1), Ναούμης 29(5), Μπαρούχας 5(1), Μήτσου 3(1), Γεωργούλας 3(1), Αναστασάκης 13