Άλλο ένα συγκλονιστικό παιγνίδι από τον ΑΟ Αγρινίου που ανέτρεψε τη διαφορά την οποία είχε υπέρ της για 30 λεπτά η Ανατόλια Θεσσαλονίκης, έχοντας ξεφύγει αρκετές φορές ακόμα και με 10 πόντους. Αμείωτο το ενδιαφέρον έως τα τελευταία δευτερόλεπτα, παρότι αυτή το φορά οι παίκτες του Χρήστου Μυριούνη δεν χρειάστηκε να πρωταγωνιστήσουν σε.. θρίλερ,  καθώς είχαν μικρή διαφορά ασφαλείας. . Η μεγάλη ανατροπή ξεκίνησε στα τέλη της 3ης περιόδου και ολοκληρώθηκε στην τελευταία περίοδο. Εκεί που ο φίλαθλος κόσμος ξεσήκωνε τους παίκτες του ΑΟΑ, έχοντας κατακλύσει το ΔΑΚ, γεγονός που επισήμανε πολλές φορές στην Συνέντευξη Τύπου ο προπονητής της Αγρινιώτικης ομάδας, η οποία έφτασε στις τέσσερις νίκες σε τέσσερις αγώνες στην έδρα της.

ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ

80

ΑΝΑΤΟΛΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

76

Με καλάθι ξεκίνησε ο ΑΟΑ και πολύ ορεξάτο τον Αναστασάκη, αλλά η Ανατόλια – ομάδα που συναγωνίζεται τα φαβορί της ανόδου – είχε πλουραλισμό στην επίθεση και δύναμη στην άμυνα. Μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα στο σκορ ήταν 10-10, ο ΑΟΑ πέρασε 12- 10 μπροστά και κάποια σφυρίγματα που δεν του δόθηκαν σε φάουλ υπέρ του επέτρεψαν στους ικανότατους φιλοξενούμενους με δύο τρίποντα και μια βολή να περάσουν με 12-17. Τελικά το 10λεπτο τελείωσε 19-24.

Στην 2η περίοδο η Ανατόλια προηγήθηκε 22-32 κι ένα τρίποντο του Γεωργούλα κράτησε το σκορ στο 25-32, αλλά παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων – που πάλι τους αδίκησαν μερικά σφυρίγματα – η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξέφυγε ξανά με 28-38. Τρίποντο του Γεωργούλα 1΄:50΄΄πριν το ημίχρονο μείωσε 36-40, «απάντησαν»  με τρίποντο και οι φιλοξενούμενοι, για να τελειώσει το ημίχρονο 38-43 από ένα καταπληκτικό καλάθι του Μπερερή.

Μπήκαν οι βάσεις και ήρθε η νίκη

Στην 3η περίοδο και με πρωταγωνιστή τον Αναστασάκη στα πρώτα λεπτά ο ΑΟΑ έφτασε στον πόντο (42-43) και τη σκυτάλη πήρε ο Ναούμης κάνοντας εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο. Παρά την ευστοχία και τους πόντους της Ανατόλια δικά του καλάθια έφεραν  το σκορ στο 46-50 και τα τρία φάουλ για τους δύο ψηλούς των φιλοξενούμενων ήταν μια θετική εξέλιξη. Για μια ακόμα φορά ο Γεωργούλας «βομβάρδισε» με τρίποντο (49-54) κι ένα ακόμα του Ναούμη που πήρε και βολή έκαναν το 53-54. Άστοχος ο Μήτσου  στις βολές και  βήματα του Αναστασάκη  έδωσαν «αέρα» πέντε πόντων στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, όμως το καλάθι του Γεωργούλα και το τρίποντο του Παραπούρα, σε συνδυασμό με καλές άμυνες οδήγησαν στο… 58 όλα. Τελικά το σκορ με την λήξη του 3ου δεκαλέπτου ήταν 58-60 και ο ΑΟΑ έδειχνε ικανός να γυρίσει το παιγνίδι οριστικά.

Σειρά του Μήτσου να «πυροβολήσει» με τρίποντο και να δώσει προβαδισμα μετά από πολλή ώρα (61-60) αλλά στο τέλος της επίθεσης της Ανατόλια υπήρχε φάουλ και βολές που της επέτρεψαν να προηγηθεί   ξανά. Και παρά το… άχαστο του Τσιρώνη κατω απ’ το καλάθι το τρίποντο του Ναούμη στην επόμενη επίθεση   έκανε το 64-62. Η άμυνα δούλευε τέλεια και το κλέψιμο του Μπερερή με καλάθι στον αιφνιδιασμό ξεσήκωσε για τα καλά την κερκίδα (66-62). Νέο τρίποντο του Μήτσου και 69-64 στα  5΄:25΄΄ πριν τη λήξη και λίγο μετά ο Τσιρώνης πήγε το σκορ στο 71-65.

Παρότι οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν (71-69) και ο  Μήτσου έφυγε με το 5ο φάουλ, αφού είχε κάνει τη… δουλειά  του,  το καλάθι του Ναούμη, μια ηρωική προσπάθεια του Τσιρώνη κι ένα δικό του κλέψιμο που έφερε δίποντο του Μπερερή, έκαναν  το 75-71 (5΄:29΄΄ πριν το τέλος). Σχεδόν μπήκε και… βγήκε το τρίποντο της Ανατόλια, στην συνέχεια. Καλός οιωνός; Ίσως. Εκπληκτικό καλάθι του Ναούμη και 77-71, ενώ η «απάντηση» ήταν καλάθι και εύστοχη βολή (77-74).

Ο ΑΟΑ είχε επίθεση στα 26΄΄πριν το τέλος και μόνον τρία φάουλ υπέρ, οπότε οι αντίπαλοι επέλεξαν να κάνουν γρήγορα φάουλ και να τον οδηγήσουν στις βολές. Μόνο που… ατύχησαν γιατί ο Ναούμης ήταν «σαδιστικά» ψύχραιμος γενικά (φαινόμενο για την ηλικία του) έστω κι αν ευστόχησε μόνο στην μία. Στα 11 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έγινε το 78-76, αλλά ο Παραπούρας με δύο βολές πήγε το σκορ στο 80-76 και ουσιαστικά τελείωσε το παιγνίδι.

Δεκάλεπτα: Α:19-24 Β:38-43 Γ:58-60 Δ:80-76

ΑΟΑ (Μυριούνης): Μπερερής 10, Τσιρώνης 4, Παραπούρας 9(1),Μπαρούχας 5(1), Ναούμης 20(3), Σκαρλάτος, Κλασίδης, Μήτσου 8(2), Γεωργούλας 14(3),Αναστασάκης 10, Κυριλής, Πουρνάρας

Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Γκάτζιας 21(3), Δοξάκης 2, Σιώπης 8, Γαλανίδης 10(2), Τριανταφυλλίδης 11(1), Θεοδωρίδης, Καραμανώλης 4, Βρέττας, Σιώμος 8, Βεργίνης 12