Βάλθηκε να… τρελάνει κόσμο και φέτος ο ΑΟ Αγρινίου, που κέρδισε την Καστοριά του τετραπλάσιου μπάτζετ κι όχι απλά δίκαια, αλλά με προβάδισμα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Και χωρίς τον σταθερότερο  ψηλό του (τον Γεωργούλα), που απoχώρησε με βαρύ διάστρεμμα μετά από 2,5 λεπτά αγώνα, η νίκη του συνιστά ένα μικρό «θαύμα» απέναντι σε μεγάλο φαβορί για άνοδο στην Α2. Μεγάλος κερδισμένος ο φίλαθλος κόσμος που παρακολούθησε αυτό το παιγνίδι και στάθηκε δίπλα στον ΑΟ με ανεπανάληπτο αυθορμητισμό και ώθηση…

ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ

56

ΚΑΣΤΟΡΙΑ

55

Πως ήλθε αυτή η νίκη;  Από παλληκάρια. Οι παίκτες του Χρήστου Μυριούνη πότισαν κάθε σπιθαμή του γηπέδου με ιδρώτα, σε κάθε φάση κυριαρχούσε το «ή ταν ή επί τας», διεκδικούσαν ακόμα και τις φαινομενικά χαμένες φάσεις, αλλά παράλληλα έπαιξαν με μυαλό απέναντι στα…  υπερόπλα των «γουναράδων».  Μπερερής, Μπαρούχας, Τσιρώνης και Μήτσου έπαιξαν για μεγάλο διάστημα με πρόβλημα τραυματισμού, αλλά δεν δέχονταν να χάσουν. Πρότυπο ομάδας ο ΑΟΑ ως προς την θέληση για νίκη και την ικανοποίηση  των φιλάθλων που έφυγαν υπερήφανοι από το ΔΑΚ Αγρινίου και σαφώς τα συγχαρητήρια ανήκουν πρώτα στους καλαθοσφαιριστές, αλλά και σε όσους ενέπνευσαν αυτά τα στοιχεία στην ομάδα (προπονητή και Διοίκηση).

Από τη αρχή τον «αέρα»

Ο ΑΟΑ πήρε προβάδισμα 7-2, έχασε τον Γεωργούλα, αλλά συνέχισε να προηγείται κάνοντας φοβερές άμυνες και παίρνοντας πολλά  ριμπάουντ  χάρει στην ομαδική δουλειά στο μπλόκ και τους Τσιρώνη – Αναστασάκη να κυριαρχούν.  Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 12-7, με τις άμυνες να έχουν δουλέψει καλά εκατέρωθεν και την αστοχία να είναι εμφανής.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 22-14 έξι λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου και το σκορ πήγε έτσι το επόμενο 2λεπτο, μέχρι που τα τρίποντα του Παραπούρα το πήγαν στο 30-17 στο ημίχρονο. Η ομάδα του Μυριούνη είχε καταφέρει να κλείσει τους χώρους κοντά στο καλάθι, οι ψηλοί της Καστοριάς… κόντυναν από την «ψυχή» των αντιπάλων τους και η λύση των μακρινών σουτ δεν τους «έβγαινε».  Χαρακτηριστικό της ομαδικής και σωστής άμυνας πως ο ΑΟ είχε πολύ λιγότερα φάουλ από τους φιλοξενούμενους.

Ως το τέλος

Ήταν φυσικό να αντιδράσει η Καστορά και το έκανε στο δεύτερο ημίχρονο που μπλόκαρε επιθετικά τον ΑΟΑ για κάποια διαστήματα, αλλά είπαμε…  Η ομάδα του Αγρινίου είχε την «ψυχή» και ανταπεξέρχοταν σε όλα. Συγκινητικές προσπάθειες από Τσιρώνη και Μήτσου, καλάθια από τον Μπερερή  και τρίποντα από τον καταπληκτικό μικρό που λέγεται Ναούμης, η 3η περίοδος έφερνε τους γηπεδούχους μπροστά 43-34.

Μάλιστα τα τρίποντα (το ένα με σουτ του Μπαρούχα) στις αρχές της 4ης  περιόδου έκαναν το 48-34, ακολούθησε το 48-37 και 6.25΄΄ πριν το τέλος το σκορ ήταν 50-42. Ο Παραπούρας είχε πάλι τρίποντο στο.. μενού (53-45) αλλά 2,47΄΄ πριν τη λήξη το σκορ ήταν 53-47. Οι φιλοξενούμενοι τα έπαιζαν πια όλα για όλα και ήταν πια πολύ πιο εύστοχοι. Για να φτάσουν στο 54-52 ένα λεπτό πριν  τον τέλος του αγώνα. Εκεί μίλησε η αυτοπεποίθηση του Μπερερή που «τρύπησε» την κλειστή άμυνα της Καστοριάς κι έκανε το 56-52. Αλλά το τρίποντο του Αντωνιάδη διαμόρφωσε το 56-55 για να δοθεί το δραματικό φινάλε…

Ο ΑΟΑ απέτυχε  στην επίθεση,  εννέα δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Καστοριά είχε μια τελευταία επίθεση  και ο Μπερερής έκανε σωστά το  φάουλ στα τέσσερα δευτερόλεπτα (τα φάουλ ήταν 3-3). Στην επαναφορά δόθηκαν πέντε δευτερόλεπτα, ο ΑΟ απέτυχε να κρατήσει τη μπάλα, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν ολοκλήρωσαν επίθεση μπροστά στην συντονισμένη άμυνα  των παικτών του Χρήστου Μυριούνη.

Ο τελευταίος δήλωσε μετά το παιγνίδι: «Κάναμε τεράστια νίκη με μια ομάδα που θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα. Πολλά συγχαρητήρια στον κόσμο μας,  συγχαρητήρια και στα παιδιά μου. Το τελικό αποτέλεσμα μας αδικεί στο σκορ, είχαμε στα χέρια μας τη νίκη».

Δεκάλεπτα: Α:14-7 Β:16-10 Γ:13-17 Δ: 13-21

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μυριούνης): Μπερερής 9, Τσιρώνης 4, Παραπούρας 11(3), Ναούμης 8(2), Μπαρούχας 8(2), Σκαρλάτος, Μήτσου 9(1), Γεωργούλας, Αναστασάκης 7.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ  (Σούλιος): Δαραβίγκας 3(1), Ματενίδης, Γυμνόπουλος 3(1), Ντάλλης 7, Τασιούδης 4, Τσότσος, Βοϊβατόπουλος 8, Αντωνιάδης, Πανταζής 11(3).