Εκτός από  τη νίκη του ΑΟ Αγρινίου για το πρωτάθλημα μπάσκετ Β΄Εθνικής στην  πρεμιέρα  με 63-62 απέναντι στο  Στρατώνι Χαλκιδικής, την ίδια ώρα ο Αίολος Αστακού κέρδιζε στην έδρα του,  στην Βόνιτσα, το Άργος Ορεστικό με σκορ 86-60, φανερώνοντας έτσι και την διαφορά που τον χωρίζει από τις πιο πολλές ομάδες της Κατηγορίας, όσο και τις πρωταγωνιστικές δυνατότητες που έχει.

Μάλιστα ο Αίολος ακολουθεί το πρόγραμμα του ΑΟΑ και την δεύτερη Αγωνιστική θα παίξει στην έδρα του Στρατωνίου, ενώ η ομάδα του Αγρινίου θα ταξιδέψει στην Λάρισα για να αντιμετωπίσει το τοπικό Γυμναστικό Σύλλογο. Ομάδα που έχασε στην Θεσσαλονίκη από τον τον ΕΑΚ Αργοναύτη, αλλά αυτή η ήττα έφερε μια οργισμένοι ανακοίνωση των Θεσσαλών για την διαιτησία. Αναλυτικά αναφέρει: «O ΓΣΛ 1928 αισθάνεται την ανάγκη να δηλώσει δημόσια ότι στο σημερινό (04/10) αγώνα της ομάδας μας με τον ΕΑΚ Αργοναύτη το αποτέλεσμα αλλοιώθηκε από τις διαιτητικές αποφάσεις των διαιτητών κ.κ. Ευφραιμίδη και Ταρενίδη. Οι συγκεκριμένοι διαιτητές είναι ακατάλληλοι να διαιτητεύσουν οποιοδήποτε παιχνίδι μπάσκετ οποιασδήποτε κατηγορίας γιατί δεν θέλουμε να πιστέψουμε ότι οι συγκεκριμένοι κύριοι ήταν σε διατεταγμένη υπηρεσία. Εάν ισχύει όμως το δεύτερο, το μήνυμα ήταν ξεκάθαρο και ελήφθη. Το Δ.Σ. του ΓΣΛ 1928».

Στο «στρατόπεδο» του Α.Ο. Αγρινίου ο 20χρονος   Μηνάς Πασπαλάς, που αποκτήθηκε απο τον Σπόρτιγκ το καλοκαίρι,  αποτελεί παρελθόν.  Ο ίδιος ζήτησε να φύγει  και το αίτημα του έγινε δεκτό, ενώ στο παιγνίδι με το Στρατώνι  δεν χρησιμοποιήθηκε απο τον Χρήστο Μυριούνη. Πλέον η ομάδα του Αγρινίου θα πορευτεί με το υπάρχον ρόστερ, καθώς θεωρείται πλύ δύσκολο να προκύψει κάτι ενδιαφέρον και οικονομικά προσιτό στην μπασκετική αγορά.  Η Δευτέρα περιελάμβανε το ρεπό και χθες οι καλαθοσφαιριστές μπήκαν ξανά σε ρυθμό προπονήσεων.

Ήταν το αναμενόμενο

Η νίκη του Αίολου Αστακού και στην δική του πρώτη εμφάνιση στην Β΄ Εθνική ήταν το πιο σίγουρο προγνωστικό και επιβεβαιώθηκε με το  86-60 απέναντι στο Άργος Ορεστικό, που μόνο στο πρώτο ημίχρονο διατηρούσε την επαφή με το σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ, αλλά  να μπορούν να ξεφύγουν στα δύο πρώτα δεκάλεπτα και το ημίχρονο τελείωσε 37-30.  Όμως στο τρίτο δεκάλεπτο με κυριαρχία της ομάδας του Αστακού και στα δύο καλάθια και με εμφανή την διαφορά ποιότητας το σκορ έφτασε στο 63-41. Έτσι  η τελευταία περίοδος δεν είχε ενδιαφέρον, ο Αίολος «φρέναρε» και απλά περίμενε τη λήξη.  ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12, 37-30, 63-41, 86-60

ΑΙΟΛΟΣ (Κουταλιανός): Μπρόζος 11 (1), Καλισώρας 2, Μακρής 4, Παππάς 14 (4), Καλαντζής, Θανόπουλος 5 (1), Κακλαμάνος 20 (2), Κιτσούλης 12, Κατσαρές 8 (2), Χαρισμίδης 2, Λυμπάρης 8, Καραγιώργος.

ΟΡΕΣΤΙΚΟ (Καραταγλίδης): Σαββίδης 9 (2), Μιχαηλίδης 5 (1), Μαυρίδης 4, Τράντας 13 (2), Κόττας 11 (1), Μανδαλάκης 17, Χατζόπουλος.