Πρεμιέρα για την Β΄Εθνική του μπάσκετ, πρεμιέρα και παρθενική εμφάνιση του ΑΟ Αγρινίου και του μπάσκετ της πόλης στην Κατηγορία αυτή. Κι εκτός από την χαρά της νίκης επιφύλασσε για τους πολλούς Αγρινιώτες που το παρακολούθησαν τις συγκινήσεις που μπορεί να κρύβει ένας  μπασκετικός αγώνας. Αντίπαλος ήταν το Στρατώνι Χαλκιδικής, ομάδα με πολλά χρόνια παρουσίας στην Β΄Εθνική που πλασάρεται σε καλές θέσεις, με παίκτες που ξέρουν να διαχειριστούν τα χαρακτηριστικά της Κατηγορίας, ακόμα και των διαιτητών, αλλά νικητής ήταν ο ΑΟΑ σε συγκλονιστικό παιγνίδι που το κέρδισε στον πόντο, κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα.

ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ

63

ΣΤΡΑΤΩΝΙ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ

62

Ο Χρήστος Μυριούνης δεν έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος από τους παίκτες του σε θέματα τακτικής, αλλά τι να πουν και οι έμπειροι φιλοξενούμενοι που θεωρούσαν πως είχαν τη νίκη στο… τσεπάκι; Κάτι που δεν έκρυψε και ο προπονητής τους στις δηλώσεις του…

Ο ΑΟΑ ξεκίνησε δυναμικά,  πήρε προβάδισμα 7-0 και  8-2, το σκορ έφτασε στο 16-11 και τελείωσε καλά την πρώτη περίοδο αφού παρά την ανάκαμψη των φιλοξενούμενων με με δυο βολές του Γεωργούλα και καλάθια των Ναούμη και Παραπούρα προηγούνταν  με 24-17 στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Τα πράγματα δυσκόλεψαν στο δεύτερο δεκάλεπτο  καθώς το Στρατώνι έπαιρνε αλλεπάλληλα ριμπάουντ και ο έμπειρος Δασκαλόπουλος στην διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου φόρτωσε από νωρίς με τρία φάουλ τους ψηλούς του ΑΟΑ, Αναστασάκη, Τσιρώνη, Μπαρούχα. Ωστόσο και οι φιλοξενούμενοι  είχαν αστοχία στις βολές, ενώ σε κρίσιμα σημεία οι Μπερερής και Μπαρούχας το πήραν πάνω τους και πέτυχαν πόντους, κι έτσι παρότι σε επτά λεπτά στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν πετύχει μόλις τρεις πόντους, πήγαν στο ημίχρονο με 34-32 υπέρ τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟΑ αύξησε τη διαφορά και τελείωσε με 57-47 το τρίτο δεκάλεπτο, όμως η 4η περίοδος έκρυβε τις περισσότερες συγκινήσεις. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν πρόβλημα στα ριμπάουντ και το Στρατώνι επανήλθε στο ματς, κατακτώντας προβάδισμα 55-56 στα  5΄:02’’ πριν τη λήξη. Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη ακολουθούσε στον πόντο και δύο λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν  στο 57-58, αλλά στο μεταξύ είχε φύγει με απρόσεκτο πέμπτο φάουλ ο Μπαρούχας. Ένα καταπληκτικό  τρίποντο του Μήτσου σήκωσε στον "αέρα" την εξέδρα και έδωσε ξανά προβάδισμα στον ΑΟ (60-58) ένα λεπτό και τέσσερα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, αλλά στη συνέχεια έκανε και το 5ο φάουλ ο Αναστασάκης και με τις βολές των φιλοξενούμενων έγινε το… 60 όλα. Ο Γεωργούλας με ένα παλληκαρίσιο καλάθι έβαλε  τον ΑΟΑ πάλι μπροστά (62-60) 27 δεύτερα πριν τη λήξη, αλλά το επιπόλαιο φάουλ του (κορυφαίου) Μπερερή έφερε τον Δεληγιάννη στη γραμμή των βολών και ευστόχησε δις (62-62).

Οι γηπεδούχοι έκαναν την επίθεση, ο Μπερερής δεν ευστόχησε στο τρίποντο, αλλά ο Ναούμης πήρε  το επιθετικό ριμπάουντ και μαζί  φάουλ στα 6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Με μία εύστοχη βολή έκανε το 63-62 και ο Αμπατζάς αστόχησε στο σουτ της τελευταίας βεβιασμένης επίθεσης της ομάδας του, ενώ στο παρκέ και στις εξέδρες του ΔΑΚ οι φίλοι του ΑΟ Αγρινίου πανηγύριζαν την ιστορική νίκη.

Δεκάλεπτα: Α: 24-19 Β: 10-13 Γ:19-15 Δ:10-15

Α.Ο. Αγρινίου (Χρήστος Μυριούνης): Κυριλής, Μπερερής 12, Παραπούρας 3(1), Τσιρώνης 2, Ναούμης 17(2), Μπαρούχας 9, Σκαρλάτος 1, Πασπαλάς, Μήτσου 5(1), Γεωργούλας 12, Αναστασάκης 2, Πουρνάρας.

Στρατώνι (Σωτήρης Νικολαϊδης): Κολοκοτρώνης, Αμπατζάς 7(2), Δήμου 2, Δεληγιάννης 11(1), Αρνίδης 5(1), Γεωργάκης 7(1), Πασαλίδης 3(1), Χαντζίδης 5, Φλιάτης Γ. 8, Φλιάτης 6, Παππάς, Δασκαλόπουλος 8.