Το  βράδυ της Τετάρτης στο Κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Μεσολογγίου σε  φιλική αναμέτρηση μεταξύ του Χαρίλαου Τρικούπη με την Δόξα  Λευκάδας (φωτο από aitosports.gr) της  Α2 Εθνικής  οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν 63-50, αλλά και οι γηπεδούχοι άφησαν ελπιδοφόρες εντυπώσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Μεσολογγίου μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, αλλά οι έμπειροι παίκτες της Δόξας  έφεραν το ματς στην ισοπαλία (33-33) για το ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Λευκάδας απέδειξε πως αγωνίζεται δυο Κατηγορίες παραπάνω από τον Χαρίλαο Τρικούπη και πέτυχε τη νίκη με 13 πόντους διαφορά. Το επόμενο φιλικό για τον Χαρίλαο Τρικούπη ήταν χθες εκτός έδρας με τον  Κεραυνό  Αιγίου, ομάδα του ίδιου Ομίλου της Γ΄Εθνικής.

Στο μεταξύ  η ομάδα  του Μεσολογγίου  είναι πολύ κοντά στην απόκτηση του 32χρονου ύψους 2.05 σέντερ Θεόδωρου Τριφτανίδη (ένθετη φωτο), που αγωνιζόταν στην  Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου τα τελευταία χρόνια στο πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής.

Γιώργος Παπαϊωάννου για την εφημερίδα «Συνείδηση»